Chiny i Rosja zablokowały sankcje ONZ wobec Korei Północnej

Chiny i Rosja zablokowały próbę nałożenia przez Radę Bezpieczeństwa ONZ surowszych sankcji na Koreę Północną w odpowiedzi na przeprowadzenie przez ten kraj serii testów rakietowych. Rezolucję przewidującą sankcje forsowały Stany Zjednoczone i Korea Południowa.

Korea Północna przeprowadziła w tym roku 15 testów rakietowych. Trzy pociski balistyczne Koreańczycy wystrzelili w tym tygodniu, po zakończeniu przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena wizyty w Azji Wschodniej. Stany Zjednoczone i Korea Południowa przekonywały, że społeczność międzynarodowa powinna odpowiedzieć zaostrzeniem sankcji.

Ambasador Korei Południowej przy ONZ Oh Dżun argumentował, że rezolucja nakładająca surowsze sankcje na Pjongjang jest już i tak bardzo spóźniona. „Prowokacje, które pozostają bez odpowiedzi, tylko ośmielają dalsze eskalacyjne działania Korei Północnej” – oświadczył ambasador.

 

Dysponujące prawem weta w Radzie Bezpieczeństwa Rosja i Chiny sprzeciwiły się zaostrzeniu sankcji. Ambasador Chin przy ONZ Zang Dżun tłumaczył sprzeciw faktem, że USA nie przyjęły wcześniej chińskich propozycji, dotyczących Korei Północnej. Amerykańska ambasador Linda Thomas-Greenfield zarzuciła Chinom i Rosji, że chronią Kim Jong Una mimo, że Korea Północna narusza decyzje Rady Bezpieczeństwa ONZ.

IAR

Jak znaleźć tanie loty na wakacje?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię