Jak znaleźć tanie loty na wakacje?

Powoli rozpędza się sezon urlopowy, wraz z nim rozkręcają się również wakacyjne podróże.

Coraz większe grono osób rezygnuje z usług biura podróży i samodzielnie stara się poszukiwać ciekawych kierunków, tanich lotów oraz komfortowych noclegów. Podróże samolotem nigdy nie należały do tanich, w tym roku ceny biletów podbiły wysokie stawki za paliwo. Aby znaleźć tani lot do wymarzonego miejsca czasami wystarczy wiedzieć jak należy szukać – z odrobiną cierpliwości i umiejętności można nadal znaleźć tanie loty.

Pierwszym zagadnieniem jest czas planowanej podróży. Największym zainteresowaniem turystów cieszą się miesiące wakacyjne – od ok. 20 czerwca do końca sierpnia. Nic w tym dziwnego, bowiem wiele rodzin planuje spędzić czas urlopu wraz z dziećmi, którzy w tym czasie W szczycie sezonu podróż planuje wiele osób, za czym też ceny idą w górę. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie swojego wyjazdu poza granicami sezonu – np. w maju, na początku czerwca albo we wrześniu lub październiku. W większości wakacyjnych kierunków wciąż jest ciepło a ceny znacznie spadają. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest znacznie mniejsze natężenie ruchu, co szczególnie ucieszy miłośników spokojnego wypoczynku. Osoby, które jednak chcą mimo wszystko zaplanować wyjazd w czasie wakacji powinny wybrać ostatnie tygodnie sierpnia – dane statystyczne i szacunkowe linii lotniczych przewidują spadek cen biletów w tym czasie o ok. 10% w porównaniu do lipca.

Druga sprawa to pytanie, czy loty rezerwować z wyprzedzeniem, czy też korzystać z ofert last minute. Jak wynika z raportów linii lotniczych najkorzystniejsze oferty można trafić na ok 4-45 dni przed planowanym wyjazdem. Czas ten jest dużo krótszy w sezonie, w zimę tanie loty można bez problemu znaleźć nawet ze 100 dniowym wyprzedzeniem.

Na najkorzystniejsze oferty liczyć mogą osoby, które nie musza z góry deklarować terminu wyjazdu – wówczas mogą one korzystać z opcji last minute, które pozwala na zakup biletów lotniczych z kilkudniowym wyprzedzeniem w bardzo atrakcyjnych cenach. Warto jednak pamiętać, że liczba takich biletów jest z reguły bardzo ograniczona, stąd warto na bieżąco śledzić oferty.

 

Kolejna istotna kwestia to kierunek lotu. Popularne miejsca są zazwyczaj droższe jeżeli chodzi o nocleg, droższe są także koszty połączenia. Warto jest więc zastanowić się nad wyborem nieco mniej popularnego połączenia na lot a na miejscu wynająć samochód, aby dojechać do ostatecznego miejsca docelowego. Tańsze z reguły są tez połączenia w mniej dogodnych godzinach, np. wcześnie rano lub późno nocy, podobnie też tańsze są loty z przesiadkami.

Poszukiwanie taniego lotu i regularny monitoring interesujących nas kierunków umożliwiają wyszukiwarki tanich lotów. Gromadzą one dane z wielu firm lotniczych o zestawiają ze sobą, dzięki czemu klient ma możliwość szybko wyszukać i porównać oferty danego połączenia. Aktualne oferty linii lotniczych sprawdzać można z reguły z wykorzystaniem przeglądarki internetowej oraz aplikacji na telefon. Użytkownicy, którzy zdecydowali się zalogować lub zapisali się na newsletter będą otrzymywać propozycje najciekawszych oferty na adres mailowy. Oprócz znalezienia lotu, wyszukiwarki często umożliwiają znalezienie także noclegu w miejscu docelowym podróży oraz wynajęcie pojazdu.

Decydując się na rezerwację i kupno biletu lotniczego warto tez zwrócić uwagę na koszty dodatkowe (m.in. opłaty lotniskowe, ubezpieczenia , dopłaty za miejsca i dodatkowy bagaż). Uwzględnienie tych wszystkich kosztów dodatkowych daje pełny obraz ceny przelotu.

14 miejsc na ciekawe i tanie spędzenie weekendu z rodziną w Illinois

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię