Najnowsza prognoza NOAA dotycząca burz i huraganów w rejonie USA

National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA) – amerykańska instytucja rządowa zajmująca się prognozowaniem pogody, w tym ostrzeganiem przed sztormami i innymi ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi spodziewa się kolejnego pracowitego sezonu w 2022 roku.

Prognostycy spodziewają się utworzenia na Atlantyku aż 10 huraganów oraz od 14 do 21 silnych burz.

Sezon burzowy zaczyna się 1 czerwca i trwa do 30 listopada, przeciętnie obejmuje siedem huraganów, a szczyty przypadają na sierpień i wrzesień. Jeśli prognozy się sprawdzą, będzie to rekordowy siódmy rok z rzędu ponadnormalnej aktywności. Jak powiedział badacz huraganów z University of Miami, Brian McNoldy – „Jest to naprawdę dziwne, że przez sześć kolejnych sezonów huragany były tak aktywne.”

 

Zgodnie z prognozami NOAA w tym sezonie rozwinie się od 14 do 21 burz którym nadane zostaną imiona, wliczone są w to burze tropikalne, w których prędkość wiatru wynosi 39 mil na godzinę lub więcej.

Burze zamieniają się w huragany, gdy wiatry osiągają prędkość 74 mil na godzinę. Spośród przewidywanej liczby huraganów, od trzech do sześciu może być poważnymi huraganami o prędkości wiatru 111 mil na godzinę lub wyższej.

Prognozy obejmują także sztormy, które pojawiają się na Oceanie Atlantyckim, Morzu Karaibskim i Zatoce Meksykańskiej. Wzrastająca liczba zjawisk w ostatnich latach jest niepokojąca. w 2020 roku i w zeszłym roku zanotowano rekordową liczbę 30 nazwanych burz. W ciągu ostatnich pięciu lat w Stanach Zjednoczonych wystąpiło więcej huraganów kategorii 4 i 5 niż w ciągu poprzednich 50 lat łącznie.

Przewidywany aktywny sezon jest wynikiem kilku czynników klimatycznych, w tym trwającej La Niña – anomalii pogodowej polegającej na utrzymywaniu się ponadprzeciętnie niskiej temperatury na powierzchni wody, występującej we wschodniej części tropikalnego Pacyfiku. La Niña prawdopodobnie utrzyma się przez cały sezon huraganów. Kolejnymi przyczynami występowania większej ilości burz i huraganów są wyższe niż przeciętnie temperatury powierzchni morza na Oceanie Atlantyckim i Morzu Karaibskim, słabsze tropikalne wiatry pasatowe na Atlantyku i wzmocniony monsun zachodnioafrykański.

Nie tylko NOAA przewiduje intensywny sezon burzowy. W zeszłym miesiącu meteorolodzy z Colorado State University przewidzieli 19 burz tropikalnych, z których dziewięć stanie się huraganami. Kilku innych ekspertów od huraganów również zgadza się z NOAA, że warunki atlantyckie są gotowe na kolejny aktywny sezon huraganów. Dyrektor FEMA Deanne Criswell na konferencji prasowej w Nowym Jorku stwierdziła – „Widzimy, że te burze zdarzają się częściej. Trwają dłużej”.

Prognozy opublikowano także dla wschodniego basenu Pacyfiku, gdzie przewiduje się od 10 do 17 nazwanych burz. Przeciętny sezon huraganów na wschodnim Pacyfiku to zwykle 15 nazwanych burz. Sztormy na wschodnim Pacyfiku pozostają głównie na morzu i rzadko dotykają kontynentu USA , chociaż niektóre sztormy uderzają w zachodnie wybrzeże Meksyku. Wilgoć pozostała po burzach może jednak spowodować ulewne deszcze na południowym zachodzie Stanów Zjednoczonych, prowadząc do powodzi.

14 miejsc na ciekawe i tanie spędzenie weekendu z rodziną w Illinois

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię