Korzyści płynące z bycia dwujęzycznym

„Dwujęzyczność jest doświadczeniem, które kształtuje nasz mózg na całe życie”

Badanie po badaniu wykazuje, że osoby dwujęzyczne często lepiej radzą sobie z zadaniami, które wymagają zarządzania konfliktami, posiadają lepszą kontrolę poznawczą i sensoryczną. Osoby mówiące dwoma językami również przewyższają jednojęzycznych w zakresie ogólnych wskaźników funkcji wykonawczych, a także wpływa na postawy emocjonalne i społeczne.

Gigi Luk, profesor nadzwyczajna w Harvard’s Graduate School of Education powiedziała, że „dwujęzyczność jest doświadczeniem, które kształtuje nasz mózg na całe życie”. Dodając, że „umiejętność mówienia więcej niż jednym językiem w zmieniającym się świecie jest nie tylko pomocna, ale może w rzeczywistości być umiejętnością przetrwania.”

Oto 8 korzyści płynących z dwujęzyczności:

1. Dwujęzyczność ułatwia naukę języków

Według badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Hajfie osobom dwujęzycznym znacznie łatwiej jest nauczyć się trzeciego lub czwartego języka. Nawet pomijając inne czynniki, takie jak różnice w IQ, umiejętności czytania lub inne aspekty poznawcze, dwujęzyczność można wyizolować jako czynnik przyczynowy zwiększający szanse na szybkie nauczenie się nowego języka.

2. Dwujęzyczność sprawia, że osoba jest bardziej empatyczna

Empatia to współodczuwanie, wyobrażenie uczuć innych osób i sposobu ich myślenia. Badania sugerują, że dzieci mówiące wieloma językami lepiej rozumieją innych ludzi. I to nie tylko te, którzy są biegłe w innych niż rodzimy język, ale także te dzieci, które na co dzień mają kontakt z innym językiem.

3. Dwujęzyczność zwiększa moc mózgu

Nauka języka to świetny sposób na utrzymanie mózgu w zdrowiu. Dwujęzyczność promuje nieszablonowe myślenie. Bycie dwujęzycznym może poprawić umiejętności wielozadaniowości, kontrolę uwagi, rozwiązywanie problemów i kreatywność.

4. Dwujęzyczność poprawa konkurencyjności na rynku pracy

Mówienie w drugim języku może zapewnić więcej możliwości zatrudnienia, w zależności od tego, jakimi językami się posługujesz. Wiele międzynarodowych firm traktuje dwujęzyczność jako wysoki priorytet na liście zatrudnienia. Osoby dwujęzyczne zarabiają o 11% więcej niż osoby mówiące jednym językiem.

5. Dwujęzyczność chroni przed demencją

Wraz z wiekiem nasze funkcje poznawcze pogarszają się. Badania pokazują, że mózgi osób dwujęzycznych starzeją się wolniej, dzięki czemu opóźniają choroby neurologiczne, takie jak demencja i choroba Alzheimera.

6. Dwujęzyczność ułatwia podróże

Podróżowanie jest o wiele przyjemniejsze i łatwiejsze, gdy nie ma bariery językowej. Osoby dwujęzyczne łatwiej nawiązują kontakty i przyjaźnie. Łatwiejsze porozumiewanie się z osobami z innych kraju pozwala na lepsze poznanie innych kultur, zwyczajów i tradycji.

7. Dwujęzyczność poprawia życie społeczne

Mówienie w drugim języku otwiera zupełnie nowe możliwości społeczne. Poprawia pewność siebie i zwiększa otwartość na świat.

8. Dwujęzyczność zwiększa twoją atrakcyjność

Ankieta przeprowadzona przez dostawców oprogramowania językowego Rocket Languages ​​wykazała, że ​​79% ludzi uważa, że ​​osoba dwujęzyczna jest bardziej atrakcyjna. 77% postrzega ludzi jako bardziej inteligentnych, jeśli mówią innym językiem.

19 porad na skuteczne organizowanie przestrzeni w domu

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię