25 ciekawostek na temat Detroit – Michigan (USA)

Detroit, miasto usytuowane w stanie Michigan, nad cieśniną łączącą jeziora St Clair i Erie, tuż przy granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady, budzi wiele skojarzeń, wśród których najświeższe to przestępczość i bankructwo, a te bardziej historyczne to prosperita i rozwój gospodarczy. Jakie ciekawostki skrywa to miasto, którego początki sięgają 1701 roku?

1. Nazwa miasta wywodzi się z języka francuskiego i oznacza cieśninę.

2. Detroit było siedzibą największych koncernów motoryzacyjnych, takich jak: General Motors, Chrysler i Ford. Z Wielkiej Trójki tylko GM, pozostawił swoją główną siedzibę w samym Detroit. Pozostałe firmy wyniosły się do innych lokalizacji.

 

3. Na początku XX wieku, m.in Ford oferował swoim pracownikom 2-krotność ówczesnej dniówki, czyli 5 dolarów.

4. Po I wojnie światowej do Detroit imigrowali licznie przedstawiciele różnych narodowości, w tym Polacy, którzy stanowili jedną z liczniejszych grup migracyjnych.

5. Okres II wojny światowej w zaskakujący sposób stał się dla Detroit przyczynkiem do rozwoju – firmy motoryzacyjne przestawiły swoją produkcję na sprzęt wojenny, przez co mówi się czasem, że to Detroit wygrało wojnę.

6. Duży napływ ludności czarnoskórej z południa Stanów Zjednoczonych wpłynął znacznie na strukturę demograficzną miasta – do dziś afroamerykanie stanowią ok 80% ogółu populacji miasta.

7. Ze względu na panującą wówczas w Stanach politykę Apertheidu, ludność czarnoskóra, stanowiąca większość populacji Detroit, była narażona na różnego rodzaju utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. Zakaz osiedlania się w dzielnicach białych czy budowa murów między osiedlami, były codziennością w mieście.

8. Ze względu na rosnące napięcie na tle rasowym, w 1967 roku w mieście wybuchły zamieszki, które pogłębiły proces wyprowadzania się firm z centrum miasta na przedmieścia.

9. Stopniowa ucieczka białych na przedmieścia w poszukiwaniu spokoju, pociągnęła za sobą wyprowadzki firm poza centrum, w czym upatruje się jedną z przyczyn upadku miasta.

10. Stopniowe wyludnianie miasta miało wpływ na jego dochody z podatków, a co za tym idzie, sytuację finansową.

 

11. W 2013 roku władze Detroit ogłosiły bankructwo miasta.

12. Dług Detroit wyniósł ok 20 miliardów dolarów.

13. Tuż przed ogłoszeniem upadku miasta, władze Detroit starały się ściągnąć ludzi do centrum. Wystawiły m.in. 15 domów na sprzedaż w cenie 100 dolarów każdy – nawet taka zachęta nie zadziałała.

14. W 2013 roku stopa bezrobocia w Detroit wyniosła 28,5 %. Dla porównania, w tym samym roku uśredniona stopa w Stanach Zjednoczonych wynosiła ok 8%.

15. Kilkakrotnie Detroit było ogłaszane najbardziej niebezpiecznym miastem w Stanach Zjednoczonych, w 2010 roku po raz 4.

16. Restauracja McDonald’s znajdująca się w centrum zaopatrzona jest w szyby kuloodporne, za którymi pracuje personel.

17. Droga oddzielająca miasto od przedmieść nazywa się Ósma Mila, stała się scenerią filmu o tej samej nazwie, który opierał się o biografię rapera Eminema.

18. Często mówi się, że Detroit leży na lewym brzegu rzeki Detroit. W rzeczywistości to nie rzeka, a wąski przesmyk łączący jeziora.

19. Jak podaje The Detroit Almanac w Stanach jest co najmniej 11 miejscowości o nazwie Detroit.

20. Detroit starało się stać gospodarzem Letnich Mistrzostw Olimpijskich 9-krotnie, jednak za każdym razem przegrywało z innymi miastami.

21. Belle Isle – wyspa usytuowana na przesmyku między jeziorami St Clair i Erie, to największy w Stanach Zjednoczonych park miejski usytuowany na wyspie. Znajduje się tam oceanarium, muzeum Wielkich jezior i ogrody.

22. Aż do 2013 roku Hotel Marriott w Detroit był najwyższym budynkiem tego typu w Stanach, póki nie przewyższył go siostrzany budynek Marriotta postawiony na Manhattanie.

23. Mówi się, że Detroit to pierwsze miejsce w Stanach, w którym powstała droga asfaltowa. Jej lokalizacji należy szukać na Woodward Avenue pomiędzy 6 a 7 Milą.

24. Detroit jest uważane za kolebkę techno, którego początki sięgają lat 80-tych XX wieku.

25. Miasto uważane jest za prawdziwe kinowe zagłębie. Może poszczycić się największym budynkiem kinowym w Stanach, który powstał w latach 20-tych XX wieku.

Planujesz podróż do USA? Oto wszystko, co musisz wiedzieć na temat możliwości wjazdu i systemie ESTA

 

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię