6 zasad właściwej komunikacji w związku

Komunikacja w związku to jedna z fundamentalnych rzeczy. Nie zawsze jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że to co mówimy może zostać odebrane zupełnie inaczej przez drugą stronę.

Czasami możemy nadużywać zaufania jakim obdarza nas partner, lub po prostu go obrażać. Warto zatem powstrzymać się od używania pewnych zwrotów, lub słów aby uniknąć niepotrzebnych konfliktów. Bez względu jak długo jesteś w związku oraz na to, czy mówicie sobie o wszystkim, czy też nie – kłóciliście się więcej niż raz. Pewnie też nie raz zdarzyło się tak, że żałowaliśmy słów wypowiedzianych wcześniej w emocjach. Często słowa wypowiadane w nerwach wydają się być zwykłymi opiniami, mogą jednak zranić i rozrzedzić tlący się konflikt.

We właściwej komunikacji nie chodzi o to, aby nie mówić nic, lub nie mówić wszystkiego, tylko o to, aby używać odpowiednich słów i tonu. Kłótnie się zdarzają i są zupełnie normalne – w końcu nawet najbardziej idealne pary nie będą s stanie dogadywać się bez spięcia 24 godziny na dobę, 364 dni w roku.

Poniżej przedstawiamy kilka porad, które poprawią komunikację w związku.

1. Unikaj używania zwrotów „zawsze” i „nigdy”

Chociaż te dwa słowa wydają się być dość nieszkodliwe mogą narobić nie małych trudności, jeżeli zostaną użyte do wyrzutu w stylu: „Zawsze muszę robić to, co mówisz”, „nigdy mnie nie słuchasz”. Wyrzuty i wzajemne oskarżenia minimalizują szansę na merytoryczną i konstruktywną rozmowę oraz osiągniecie porozumienia. Niszczą też przyjacielską atmosferę. Używanie takich zwrotów obliguje drugą stronę do całkowitego odpuszczenia lub obrony – w większości następuje to drugie. Wystarczy oskarżenie i wyrzut zamienić w propozycję – „Czy mógłbyś tym razem uwzględnić moje zdanie?”, „czy mógłbyś mnie wysłuchać?” – przekaz pozostaje bez zmian, natomiast on wypowiedzi jest całkowicie odmienny.

2. Unikaj używania zwrotu: „Tak to należy zrobić”

Zwrot przytoczony powyżej i jemu podobne generują ponownie reakcję obronną. Każdy kto usłyszy, że coś robi się inaczej lub, że ktoś robi coś lepiej poczuje się poniżony i zaatakowany. Chociaż ogólne intencje mogą być dobre, ponownie problemem jest ton wypowiedzi. Nie odgrywajmy eksperta, który udziela złotych rad i pokazuje co zrobione jest źle. Demonstracja błędu zamieńmy w propozycję pomocy – „Może pokażę, Ci jak to zrobić?”, „Może chcesz abym Ci pomógł?”. Pamiętaj aby zamiast wyprowadzać atak otwierać rozmowę i pozwolić drugiej stronie na swobodną i spokojną wypowiedź.

 

3. Klasyczne „A nie mówiłam”

Zwrot nie sugeruje niczego innego jak wyższość nad innymi. Nikt nie lubi upomnień, tym bardziej w związku od partnera. Dobrze wszystkim znane „A nie mówiłam” to jednocześnie przechwała, oskarżenie i zademonstrowanie porażki. Zamiast tego zwrotu ponownie zaproponujmy pomoc i starajmy się podtrzymać na duchu: „Może chcesz pomocy?”, „Nie przejmuj się, każdemu się zdarza” – na pewno będzie lepszym rozwiązaniem.

4. „Mój były robił to inaczej”

Porównania nie są dobre, nieważne kogo dotyczą – zawsze zaburzają relacje. To co wydarzyło si w przeszłości musi w niej pozostać. Już pod żadnym pozorem nie można porównywać obecnego partnera do byłego, nawet w żartach. Jest absolutnie pewne, że sprawimy tym przykrość lub wywołamy kłótnię. Porównywanie z kimś kto kiedyś był kimś ważnym w życiu ukochanej osoby zawsze jest bolesne, tym bardziej, jeśli stawia byłego w lepszym świetle – np.: „mój ex potrafiłby to zrobić”. Zamiast porównywania sygnalizuj wprost to, co chcesz przekazać.

5. Nie podważaj zaufania

Zaufanie, obok komunikacji jest w związku najważniejsze. Zdarza się jednak że czasami mamy błędne pojęcie o tym, co mówi nam partner, polegamy często na niepewności, zazdrości i przeszłych doświadczeniach. Nigdy jednak nie powinniśmy mówić wprost: „Nie wierzę ci” – stwierdzenie to podważa zaufanie i jest bardzo przygnębiające. Zamiast tego można użyć: „Mm wrażenie, że nie mówisz mi wszystkiego”, tym samym unikając bezpośrednich oskarżeń. Dajemy również szansę drugiej osobie aby zastanowiła się nad tym co mówi i podjęła większy wysiłek do wyjaśnienia sprawy.

6. Nie mów drugiemu co tobie niemiłe

Powyższa zasada pozwoli uniknąć większości przykrych sytuacji i konfliktów. Zanim coś powiemy warto się zastanowić jak sami odebralibyśmy słowa, które chcemy powiedzieć. Powoli to uniknąć niemiłych stwierdzeń i oskarżeń, przyczyni się być może do większego zrozumienia dla partnera.

20 prostych i skutecznych rzeczy, które wywołają twoją radość z życia

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię