5 książek, które poleca Bill Gates na lato

Zgodnie ze swoją coroczną tradycją, Bill Gates opublikował w poniedziałek w poście na swoim blogu GatesNotes swoje letnie wybory do czytania w 2022 roku.

Tegoroczna oferta obejmuje książki, które obejmują wpływ zmian klimatycznych, zagadnienia związaną z płcią oraz polaryzacją polityczną w USA. Znajdziemy również powieść przygodową, której akcja rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych w latach pięćdziesiątych. Miliarder, filantrop i współzałożyciel Microsoftu, nie skupiał się na jednym temacie, tak jak w zeszłym roku, kiedy napisał, że na jego wybory wpłynęła pandemia.

 

Gates chwali wiele tegorocznych tytułów za to, że odpowiadają współczesnym pytaniom o tożsamość, władzę i stan przyszłości. Przyznaje też, że tematy poruszane w tych książkach mogą wydawać się nieco zbyt głębokie, jednak każdy z autorów zamienił złożone tematy w fascynujące historie i dyskusje. Jak pisze Gates – „Uwielbiałem wszystkie pięć z tych książek i mam nadzieję, że znajdziesz tu coś, co też ci się spodoba”.

Oto 5 tytułów, które poleca:

1. Vaclav Smil, How the World Really Works

W zeszłym roku Gates powiedział, że jego ulubionym autorem jest Smil. W tej książce Smil, słynny kanadyjski ekonomista środowiskowy, wyjaśnia siedem zjawisk determinujących przeżywalność i wydajność człowieka w globalnej, opartej na informacji gospodarce. How the World Really Works ma na celu podsumowanie badań Smila nad światowymi sieciami rolnictwa, energii i produkcji, a także ich powiązaniami z funkcjami społeczeństwa i wpływem na środowisko. Gates mówi, że dla tych, którzy chcą poznać siły, które kształtują ludzkie życie, ta książka jest doskonałym wprowadzeniem. Pochwala także wnioski z książki dotyczące ekonomii i zmian klimatycznych zakorzenionych w danych, dodając, że „chociaż Vaclav ma mocne opinie na wiele tematów… unika skrajności”.

2. Amor Towles, The Lincoln Highway

W powieści, Towles wyrusza w epicką podróż, której akcja toczy się w 1954 roku wzdłuż autostrady o tytułowej nazwie. Bohater Emmett wraz z 8letnim bratem Billym wraca do domu w Nebrasce. Ich ojciec zmarł; ich matka opuściła ich lata temu. Bracia planują pojechać na zachód do Kalifornii, aby rozpocząć nowe życie. Los jednak chce inaczej, dwójka przyjaciół Emmetta z farmy, Duchess i Woolly, dołączają do bohaterów i zmuszają Emmetta i Billy’ego do podróży na wschód do Nowego Jorku. Gates podkreśla, że Autostrada Lincolna ma dobrze rozwinięte, silne i opiekuńcze postacie, zwłaszcza Billy’ego i sąsiadkę braci Sally. Książka, opowiedziana z wielu punktów widzenia, pokazuje, jak mówi Gates, że „osobiste podróże nigdy nie są tak liniowe ani przewidywalne jak autostrada międzystanowa”.

3. Ezra Klein, Why We’re Polarized

Zdaniem Gatesa najnowsza książka Ezry Kleina – felietonisty i gospodarza podcastów w The New York Times – przedstawia psychologiczne aspekty mentalności grupowej, które definiują dzisiejszą amerykańską politykę. Jak pokazuje Klein, na czele polaryzacji znajduje się tożsamość polityczna, która w ciągu ostatnich 50 lat połączyła się z tożsamościami rasowymi, regionalnymi i ideologicznymi, które wpływają na istniejące instytucje polityczne. Książka ukazuje trendy ponad granicami państw i podziałami na partie polityczne, ukazuje zmiany w systemie politycznym i informacyjnym kraju, które doprowadziły do ​​tego, że wiele racjonalnie myślących jednostek stało się graczami przeciągania liny. Gates mówi, że ta książka jest ważna dla zrozumienia, co dzieje się obecnie z polityką w USA.

4. Kim Stanley Robinson, The Ministry for the Future

Tytuł tej powieści odnosi się do fikcyjnego organu pomocniczego odpowiedzialnego za wdrażanie międzynarodowego, prawnie wiążącego porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatycznych. To opowieść o nauce, odpowiedzialności politycznej i pomysłach na ratowanie przyszłości. Powieść zaczyna się od fali upałów i wilgoci w Uttar Pradesh w Indiach, która doprowadziła do śmierci 20 milionów ludzi. Dwoje głównych bohaterów, pracownik pomocy Frank May i dyplomata Mary Murphy, która kieruje ministerstwem, pracują nad osiągnięciem celu, jakim jest walka ze zmianami klimatu, aby ocalić ludzkość dla przyszłych pokoleń.

5. Naomi Alderman, The Power

Gates twierdzi, że wybrał tę powieść z 2016 roku za sugestią swojej córki Jenn. Książka już została okrzyknięta „feministyczną dystopią”. Kobiety na całym świecie odkrywają, że jednym dotknięciem mogą zadawać straszny ból, a nawet zabijać. Z dnia na dzień mężczyźni tracą władzę. W książce nadszedł czas panowania kobiet, pozostaje pytanie co dalej? The Power jest nie tylko wciągającą i intrygującą opowieścią o tym, jak zmieniłby się świat, gdyby władza trafiła w ręce kobiet, jest to przede wszystkim ukazanie z bezkompromisową śmiałością – jak naprawdę wygląda świat, w którym obecnie żyjemy. Jak twierdzi Gates – Po przeczytaniu książki „zyskał silniejsze i bardziej instynktowne poczucie nadużyć i niesprawiedliwości, jakich doświadcza obecnie wiele kobiet”.

Na naukę nigdy nie jest za późno!

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię