Jak finansowo przygotować się do recesji?

Recesja następuje, gdy zatrzymuje się wzrost gospodarczy, a gospodarka zaczyna się kurczyć. Wraz z narastającą recesją wzrasta bezrobocie i stopy oprocentowania, a rynek akcji gwałtownie spada.

Oto 8 podstawowych kroków, które pomogą Ci przetrwać te niepewne czasy:

1. Rozważ i oceń swoje priorytety finansowe

Nadszedł czas, aby zrozumieć, ile wydajesz i na co wydajesz dzisiaj. Zrób listę potrzeb na najbliższe sześć miesięcy do roku. Zadaj sobie te kluczowe pytania:

 • Ile mam gotówki?
 • Ile gotówki mogę szybko zdobyć, jeśli jej potrzebuję?
 • Ile mam obecnie zadłużenia (karty kredytowe, kredyty studenckie itp.)?
 • Jakie są moje podstawowe miesięczne wydatki na życie – w tym wyżywienie, mieszkanie, ubezpieczenie zdrowotne, transport i opieka nad dzieckiem?
 • Czy mam jakieś ważne wydarzenia życiowe (na przykład ślub, dziecko lub emeryturę), które wiążą się ze znacznymi wydatkami?

 

2. Ułóż budżet na najbliższe 6 do 12 miesięcy.

Jeśli do tej pory nie żyłeś z budżetem to czas zacząć.

 • Oblicz całkowity dochód gospodarstwa domowego ze wszystkich źródeł.
 • Następnie wypisz swoje miesięczne wydatki, w tym spłatę czynszu lub kredytu hipotecznego, media, artykuły spożywcze, potrzeby farmaceutyczne i medyczne, koszty opieki nad dziećmi, utrzymanie domu i samochodu, spłatę długów i składki ubezpieczeniowe, a także wszelkie inne regularne wydatki, w tym te, które płacisz tylko rocznie.
 • Na koniec wypisz najważniejsze wydatki, na które nawet w sytuacji podbramkowej musisz znaleźć fundusze.
 • Postaraj się ograniczyć nieistotne wydatki, takie jak rozrywka, telewizja kablowa i odzież.

3. Twoim priorytetem powinna być spłata zadłużenia

Jeśli doświadczysz utraty dochodów, być może będziesz musiał zrezygnować z płacenia jednego lub więcej z tych rachunków, dlatego ważne jest, aby zrozumieć, które rachunki musisz zapłacić.

 • Upewnij się, że spłacasz czynsz lub kredyt hipoteczny w terminie i w całości. Nie chcesz stanąć w obliczu utraty domu lub eksmisji.
 • Jeśli stracisz pracę lub część dochodów, skontaktuj się ze swoim pożyczkodawcą długów studenckich i poproś o wniosek o trudności – hardship application, który wstrzyma twoją spłatę długów na kilka miesięcy.
 • Dokonuj przynajmniej minimalnej płatności na karcie kredytowej. Jeśli nie jest to możliwe, skontaktuj się z wystawcą karty kredytowej i spróbuj opracować plan płatności. W takiej sytuacji wierzyciel prawdopodobnie zamrozi twoje konta, co uniemożliwi ci dokonywanie dodatkowych zakupów kartą.
 • Nadal płać długi medyczne jeśli takie masz. Jeśli nie masz wystarczających funduszy, zadzwoń do wierzyciela i ustal plan spłat.
 • Jeśli twoje ubezpieczenie zdrowotne jest oferowane przez twojego pracodawcę, będziesz nadal otrzymywać ubezpieczenie zdrowotne, nawet jeśli twoje rachunki za leczenie będą rosły.
 • Jeśli kupujesz własne ubezpieczenie zdrowotne, niezależnie od tego, czy pracujesz na własny rachunek, czy z jakiegokolwiek innego powodu, upewnij się, że opłacasz składkę na czas, aby Twoja polisa nie została anulowana.
 • Jeśli dokonujesz płatności na czas, możesz również poprosić wystawcę karty kredytowej lub innego pożyczkodawcę o obniżenie stóp procentowych.
 • Duża liczba głównych dostawców usług użyteczności publicznej oferuje programy, które mogą pozwolić na opłacenie rachunków w późniejszym terminie lub zapewnienie innej pomocy w trudnych sytuacjach.

 

4. Odłóż jak najwięcej gotówki na swój fundusz ratunkowy

Zacznij żyć skromnie. Zrezygnuj ze wszystkich dodatkowych, niepotrzebnych wydatków i odłóż jak najwięcej. W przeciwnym razie, gdy nadejdzie sytuacja awaryjna, być może będziesz musiał podjąć trudne decyzje, takie jak wypłata pieniędzy z konta emerytalnego lub złożenie wniosku o linię kredytową pod zastaw domu.

5. Oceń swoje wybory inwestycyjne

Niezależnie od tego, czy twoje inwestycje radzą sobie dobrze, czy nie, unikaj podejmowania emocjonalnych decyzji finansowych. Jeśli rynek pogorszy się nie panikuj i nie podejmuj decyzji z powodu strachu.

6. Utrzymuj składki emerytalne

Jeśli posiadasz plany emerytalne nie zaprzestawaj płacenia składek. Niskie ceny rynkowe oznaczają, że inwestorzy mają możliwość zakupu większej liczby akcji funduszu, co z kolei powoduje większy wzrost, gdy ceny rosną.

7. Pomyśl nad zmianą kont na Roth IRA

Jeśli masz środki na tradycyjnym koncie emerytalnym, takim jak 401(k) lub tradycyjna IRA, teraz może być dobry moment, aby przerzucić te środki na konto Roth IRA.

8. Zdywersyfikuj swoje portfolio

Upewnij się, że twoje portfolio zawiera, mieszankę funduszy inwestycyjnych. Jest to jeden ze sposobów na zrównoważenie ryzyka i zysku w portfelu inwestycyjnym poprzez dywersyfikację aktywów.

Gdzie najlepiej ukryć pieniądze w domu?

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię