7 najchętniej odwiedzanych atrakcji w Polsce

Tegoroczne wakacje nie będą należały do najłatwiejszych – otwarcie turystyki po pandemicznym lockdownie sprawiło, że świat jest pełny wyposzczonych turystów żądnych podróż i oderwania od swojej rzeczywistości.

Im więcej chętnych tym wyższe ceny. Dodatkowo, życia turystom nie ułatwia światowy kryzys i idące za nim wysokie ceny noclegów, żywności, przejazdu. Często marzą nam się wakacje w najdalszych zakątkach świata, zapominamy o dobrodziejstwach, które skryte są w najbliższych nam miejscach. Przedstawiamy krótką listę najchętniej odwiedzanych atrakcji turystycznych w Polsce.

1. Kopalnia soli w Wieliczce

Złoża soli w Wieliczce liczą ok. 14 milionów lat a początki eksploatacji sięgają okresu środkowego neolitu – ok. 3tys. lat p.n.e. Na skutek ustania naturalnych wypływów solanki, w XII i XIII wieku rozpoczęto głębszą eksploatację. Kopalnia była chętnie odwiedzana przez turystów, którzy przed pandemią w 2019 roku stawili się w niej w liczbie prawie 2 milionów osób. Na turystów czeka kilka tras, w ramach których zwiedzić można m.in. Komorę Kazimierza Wielkiego, Komorę Mikołaja Kopernika, Komorę Józefa Piłsudskiego, Groty Kryształowe i Muzeum Zup Krakowskich. Łączna długość kopalnianych korytarzy przekracza 300km, kubatura wyrobisk liczy aż 7,5mln metrów sześciennych, które znajdują się od 64 do 135 metrów poniże poziomu gruntu. We wspomnianych komorach znajdują się wydrążone w soli pomniki, ołtarze, płaskorzeźby i żyrandole. Cała kopalnia zapewnia niezapomniane wrażenia.

2. Zamek Krzyżacki w Malborku

Zamek powstawał etapami, począwszy od 1280 roku do połowy XV wieku, wspomnieć też można, że pierwszy etap budowy trwał 30lat. Sponsorem zamku był zakon krzyżacki (właść. Zakon Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie). W średniowieczu Malbork był stolicą państwa zakonnego, a zamek stanowił siedzibę wielkich mistrzów zakonu. W czasach późniejszych pełnił rolę rezydencji władców Polski oraz władz Prus Królewskich. Budowla znajduje się na liście światowego dziedzictw UNESCO, jest jednym z najwspanialszych przykładów architektury obronno-rezydencyjnej średniowiecza w Polsce. kubatura wynosi aż 250 tys., metrów sześciennych. Turyści odwiedzający zamek mogą ujrzeć ozdobne sale, krużganki i wzory architektoniczne. W Zamkowym Muzeum czekają również wystawy wyrobów z bursztynu, porcelany czy też średniowiecznej broni. Zamek zachwyca swoją wielkością – murami i wieżami obronnymi. Uważany jest za najpotężniejszą twierdzę średniowiecznej Europy.

 

3. Międzyrzecki Rejon Umocniony

Międzyrzecki Rejon Umocniony (MRU) to system umocnień położonych w województwie lubuskim, zbudowanych przez Niemców w latach 1934-1944. MRU służyć miał obronie wschodniej granicy III Rzeszy, składa się szeregu fortyfikacji powierzchniowych, wśród których znaleźć można tzw. „zęby smoka”, bunkry i wały obronne. System naziemny stanowią długie na ok. 80km umocnienia zlokalizowane na byłej linii frontu. W skład systemu obronnego wchodzi również część podziemna – kompleks bunkrów, korytarzy, hal i szybów; łączna długość korytarzy to ok. 32-35km. Warto wspomnieć, że MRU uważany jest za jedną z największych fortyfikacji podziemnych na świecie. Hale podziemne stały się obecnie rezerwatem nietoperzy, można w nich znaleźć aż 30tys. osobników, którzy reprezentują aż 12 różnych gatunków.

4. Centrum Nauki Kopernik

Warszawskie centrum postawiło sobie za cel rozwijanie i szerzenie nauki, realizując go nieustannie współpracuje z naukowcami oraz nauczycielami. Znajdziemy w nim planetarium, wystawy, technologiczne, naukowe oraz artystyczne. Nie zabrakło także Strefy Eksperymentowania, w której znajdują się specjalne urządzenia, za których pomocą dzieci oraz dorośli mogą doświadczać różnego rodzaju zjawisk, poprzez wchodzenie w interakcje z eksponatami. W określonych miejscach można sprawdzić możliwości własnego ciała, m.in. podatność na iluzję.

5. Kraków

Kraków, była stolica Polski jest swoistą perłą w koronie turystycznego szlaku w Polsce. Wytyczony już w 1257 roku. krakowski rynek, w którym zbiega się aż 11 ulic jest największym i najwspanialszym rynkiem średniowiecznej Europy. Centralnym punktem są Sukiennice, w których znajdują się stragany z rzemiosłem artystycznym oraz pamiątkami. Ich wnętrze zdobią herby polskich miast, które należały do Królestwa Polskiego. Na rynku czeka również Kościół św. Wojciecha, wieża ratuszowa i Pomnik Adama Mickiewicza. W bezpośrednim sąsiedztwie rynku znajduje się także Kościół Mariacki oraz setki pięknych i urokliwych kamienic. Od czasu powstania pierwszego krakowskiego rynku grunt podniósł się o ponad 5 metrów. Na turystów czeka wiec również atrakcje specjalna – podziemia Rynku, które są efektem ciężkiej pracy archeologów i częścią Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Będąc w Krakowie, nie można pominąć Zamku Królewskiego na Wawelu, w którym znajduje się również bazylika św. Stanisława i św. Wacława.

6. Morskie Oko

Morskie Oko to polodowcowe jezioro położone na wysokości 1395m. n.p.m., jest największym jeziorem w Tatrach. Znajdująca się w nim woda wypełnia misę skalną, która zamknięta jest przez wał moreny czołowej. W najgłębszym miejscu Morskie Oko mierzy aż 51,8m głębokości. Na jego brzegach wytworzyły się stożki usypiskowe, które są porośnięte kosodrzewiną, co nadaje im wyjątkowego charakteru. Woda Morskiego Oka posiada zielono-niebieski odcień. Na morenie znajduje się schronisko PTTK, które jest jednym z najstarszych i zarazem najpiękniejszych schronisk tatrzańskich, stanowi również ważny punkt turystyczny i punkt wyjściowy na Rysy. Powyżej Morskiego Oka znajduje się jeszcze jedno jezioro – Czarny Staw, który znajduje się pod Rysami.

7. Stare miasto w Warszawie

Warszawska starówka to jeden z najstarszych ośrodków miejskich w Warszawie. Początki starego miasta sięgają XIII wieku, powstało ono na szlaku handlowym łączącym Bałtyk z Morzem Czarnym. W XV wieku miało powierzchnię ok 10ha, posiadało 170 domów, 12 ulic i dwa place targowe. Znajdziemy tu piękne kamienice, które budowano od XVII do XVIII wieku. Kamienice otoczone są pochodzącymi z XIV-XVI wieku murami obronnymi. Na liście koniecznych miejsc do zwiedzenia znajduje się Zamek Królewski, Plac Zamkowy, Rynek Starego Miasta oraz Katedra św. Jana powstała na przełomie XIII i XIV wieku. Warto pamiętać, że wszystkie zabytki, które znajdziemy na starym mieście w Warszawie zostały odbudowane, w czasie II wojny światowej zniszczeniu uległo bowiem 80% miasta. W 1980 roku Stare Miasto umieszczono na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Na terenie tych 5 krajów na świecie nie ma lotnisk

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię