Pijąc ten napój zwiększasz ryzyko raka nawet o 70%. I nie, to nie alkohol

Wszyscy obawiamy się tej przerażającej diagnozy. Rak – choroba, która często zbyt wcześnie, odbiera ludziom życie.

Jeśli nawet choremu uda się pokonać nowotwór, niestety nie ma gwarancji, że rak nigdy nie wróci. Z najnowszych badań wynika, że picie niektórych napojów, może podnieść ryzyko zachorowania na tę przerażającą chorobę nawet o 70%!

Epidemia zachorowań na raka

W wyniku pandemii naukowcy obserwują znaczny wzrost liczby pacjentów onkologicznych. Przez kilka ostatnich lat, wiele osób bojąc się zarażenia wirusem SARS-Cov2, nie poddawało się odpowiedniej diagnostyce. Jak wiemy, ogromna ilość czynników ma wpływ na rozwój choroby nowotworowej. Jednym z wrogów naszego zdrowia okazują się być, niektóre soki owocowe. Z badań wynika, że mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka przełyku nawet o 70%!

Śmiercionośny cukier

Wraz z biegiem lat wśród całego społeczeństwa rośnie spożycie napojów dosładzanych cukrem. Najchętniej sięgamy po soki owocowe i sztucznie dosładzanie napojami. Może wydawać się, że soki to zdrowy wybór. Niestety, często zupełnie tak jak popularne napoje gazowane, są dosładzane sacharozą i syropem glukozowo-fruktozowym. Oczywiście soki mają cenne witaminy i mikroelementy. Jednak mimo że zawierają wiele cennych składników odżywczych i przeciwutleniaczy, zawartość cukru przeważa szalę. W porównaniu z całymi owocami są również praktycznie pozbawione cennego błonnika. Wykazano, że spożywanie dosładzanych napojów może spotęgować ryzyko zachorowania na raka przełyku nawet o 70%! Na szczęście, są jednak wyjątki. Włączenie do diety soku pomarańczowego, bez dodatku zbędnego cukru, może pomóc uchronić się przed tym nowotworem.

 

Wątpliwy autorytet

Media wciąż budują pozytywny wizerunek soków owocowych. Warto zastanowić się, co tak właściwie sprawia, że nie warto wprowadzać ich do swojej diety. Najniebezpieczniejszym składnikiem soków jest cukier prosty. Spożywany w zbyt dużych ilościach, może prowadzić do nadwagi, a nadmierna masa ciała, jest jednym z głównych czynników zwiększających ryzyko zachorowania na raka. Ich indeks glikemiczny jest znacznie wyższy niż w przypadku owoców. Nie warto więc rezygnować ze zdrowej przekąski w postaci owocu na rzecz soków owocowych.

Odżywianie w chorobach nerek

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię