Spożywanie warzyw zmniejsza zachorowania na cukrzycę

Spożywanie większej ilości warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych wiąże się z mniejszym ryzykiem zachorowania na cukrzycę.

Według dwóch badań opublikowanych przez czasopismo medyczne BMJ wyższe spożycie owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych wiąże się z niższym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2. Badania sugerują, że nawet niewielki wzrost spożycia tych pokarmów może pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2.

W pierwszym badaniu zespół naukowców zbadał związek między poziomem witaminy C we krwi a karotenoidami (pigmentami występującymi w kolorowych owocach i warzywach) z ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2. Badanie poziomu witaminy C i karotenoidów jest bardziej wiarygodnym wskaźnikiem spożycia owoców i warzyw niż stosowanie kwestionariuszy dietetycznych.

Po skorygowaniu danych o styl życia oraz czynniki społeczne i dietetyczne ryzyka cukrzycy naukowcy zauważyli, że osoby z wyższym poziomem witaminy C i karotenoidów, które razem składały się na „złożony wynik biomarkera” miały niższy poziom zachorowania na cukrzycę typu 2.

 

Naukowcy obliczyli, że każde 66 gramów wzrostu całkowitego spożycia owoców i warzyw na dzień było związane z 25% niższym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2.

W przypadku spożycia produktów pełnoziarnistych naukowcy odkryli, że spożywanie jednej lub więcej porcji płatków śniadaniowych lub ciemnego chleba na dobę wiązało się z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2 (odpowiednio 19% i 21%) w porównaniu do spożywania mniej niż jednej porcji miesięcznie.

Ich ustalenia opierają się na biorących udział w badaniach 158 259 kobietach i 36 525 mężczyznach wolnych od cukrzycy, chorób serca i raka.

Czekolada jest dobra dla serca! Są dowody

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię