Burze, grad i gwałtowne ulewy szaleją nad Polską (VIDEO)

Straż pożarna walczy ze skutkami burz i ulew. Po południu nad północno zachodnią Polską przeszły gwałtowne ulewy połączone z silnym wiatrem.

Rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski wyjaśnił, że najtrudniejsza sytuacja jest w województwie zachodniopomorskim. „Straż pożarna interweniowała już blisko tysiąc razy, głównie w województwie zachodniopomorskim, bo tam było najwięcej zgłoszeń ponad 300. Również w województwie warmińsko-mazurskim 130 zgłoszeń, Kujawy i Wielkopolska to jest 150 zgłoszeń” – zaznaczył.

Strażak wyjaśnił, że front atmosferyczny nad północno zachodnią Polską jest bardzo gwałtowny z silnym wiatrem w porywach do 130 kilometrów na godzinę, który może powodować zniszczenia.

Fot. YouTube

Karol Kierzkowski wyjaśnił również, że strażacy mają najwięcej zgłoszeń związanych z przewróconymi drzewami czy połamanymi konarami, a także z uszkodzonymi budynkami. Strażacy wypompowują także wodę z piwnic, czy niskich kondygnacji budynków.

 

Karol Kierzkowski apeluje zarazem, by dziś nie ryzykować i nie wychodzić z domów i przeczekać burzę, bo ostrzeżenia meteorologiczne mamy najwyższego 3. stopnia.
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne 3. stopnia o burzach z gradem, które mogą występować na terenie województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i łódzkiego.

Z kolei ostrzeżenia 2. stopnia przed burzami z gradem IMGW wydał dla województw: mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, pomorskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, wielkopolskiego, opolskiego, małopolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego i śląskiego.

 

IAR

Lista Najbogatszych Polaków 2022 według magazynu Forbes

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię