Kobiety z krótszym okresem reprodukcyjny mają podwyższone ryzyko demencji

Zespół naukowców z USA i Wielkiej Brytanii zauważył, że kobiety które zaczynają później miesiączkować, wcześniej wchodzą w menopauzę lub są poddawane histerektomii, mają wyższy procent zagrożenia demencją.

Dr Rosa Sancho, Head of Research z Alzheimer’s Research UK, powiedziała: „Dwie trzecie osób z demencją to kobiety i chociaż część tej różnicy w zachorowaniach jest wyjaśniona tym, że kobiety żyją dłużej, inne badania wskazują również na rolę hormonu, takiego jak estrogen, w zapadaniu na demencję. Początek miesiączki i menopauza to znaczące wydarzenia w życiu kobiety i ważne jest, aby zrozumieć, w jaki sposób te zmiany biologiczne mogą wpływać na długoterminowe zdrowie mózgu.”

Najnowsze badania wskazuje na zależność między krótszym okres rozrodczym i histerektomią ze zwiększonym ryzykiem demencji, ale naukowcy na razie nie są stanie powiedzieć, dlaczego czynniki są ze sobą powiązane.

 

Badania pokazały, że kobiety które przeszły przez histerektomię miały o 8% wyższe ryzyko demencji niż kobiety, które nie przeszły przez tą procedurę. U kobiet z okresem reprodukcyjnym krótszym niż 34 lata ryzyko demencji było o 20% wyższe niż w grupie przekraczającej okres 34 lat – czyli czas od pierwszej miesiączki do menopauzy. Kolejnym odkryciem było ustalenie, że u kobiet, które weszły w naturalną menopauzę przed ukończeniem 47 roku życia ryzyko wystąpienia demencji było o 19% wyższe niż w grupie kobiet, które weszły w okres przekwitania w późniejszym wieku.

Doktor Sancho dodaje, że „Choroba Alzheimera jest spowodowana złożoną mieszanką wieku, genetyki i stylu życia – niektóre z tych czynników są pod naszą kontrolą i możemy je zmienić, a inne nie.

Aktualne badania sugerują, że rzucenie palenia, umiarkowane picie alkoholu, bucie aktywnym psychicznie i fizycznie, zbilansowana dieta oraz kontrolowanie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu mogą pomóc w utrzymaniu naszego mózgu w zdrowiu nawet w późniejszym wieku. Teraz również wiemy, że krótsza ekspozycja na estrogen w trakcie całego życia może również wpływać na zdrowie mózgu”.

Spożycie białka roślinnego może wydłużyć życie

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię