Skazani na otyłość? Niekoniecznie

Choć naukowcy już piętnaście lat temu udowodnili, że skłonności do otyłości mogą być dziedziczne, to jednak nie każdy posiadacz FTO (fat mass and obesity associated gene), zmaga się  z tą  przypadłością. 

Brytyjczycy dowiedli, że  obecnie gen występuje u ponad połowy Europejczyków, 1/3 mieszkańców USA (w tym u 50% o europejskich korzeniach) i u 1/4  Latynosów. Jednak nie każdy go noszący zmaga się z masą zbędnych kilogramów. Dlaczego tak się dzieje i jak zapobiegać otyłości? 

70% większa szansa na zostanie grubasem. 

Badania przeprowadzono na ogromnej liczbie ludzi. W jednym  z nich wzięło udział ponad 38 000 osób. Pozwoziło to na otrzymanie rzetelnych, miarodajnych i przekrojowych wyników. Okazało się, że feralny gen ma aż 10 wersji. Posiadanie jednej jego kopii już znacznie zwiększa szansę na rozwój otyłości i to zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci. Posiadanie dwóch, te predyspozycje potęguje.

 

Otyłość zaczyna się w mózgu

Brytyjscy badacze dowiedli, że u osób wyposażonych w gen FTO aktywność podwzgórza – części mózgu odpowiadającej za procesy łaknienia, jest znacznie wyższa niż u tych, którzy go nie posiadają.  Osoby z FTO częściej i bardziej intensywnie odczuwają głód i trudniej jest im zaspokoić łaknienie. W efekcie częściej sięgają po przekąski, najchętniej bardzo kaloryczne. To z kolei, przyczynia się do zwolnienia przemiany materii i w konsekwencji, do otyłości. Co ciekawe – nie znaleziono bezpośredniej korelacji pomiędzy otyłością, a aktywnością fizyczną.

Broń się przed tłuszczem

Nawet posiadając gen FTO można radzić sobie z otyłością. Pamiętać należy, że genetycznie uwarunkowana jest podatność na nią. Gen nie determinuje rozwoju nadmiernej masy ciała. Pamiętać należy o zdrowym odżywianiu, aktywności fizycznej i kontroli masy ciała. Niektóre leki również mogą zaburzać metabolizm, powodując przyrost kilogramów. W razie zauważenia niepokojących objawów, warto skonsultować je z lekarzem prowadzącym.

15 najlepszych ziół i przypraw na odchudzanie

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię