Orzechówka – minimalizm zalecany

Nalewka z orzechów włoskich ma długą historię. Jej działanie antybakteryjne trudno przecenić. O ile niegdyś leczono, za jej pomocą nawet dur brzuszny, czy czerwonkę, o tyle w dzisiejszy czasach, pomaga już, szczęśliwie tylko przy niedyspozycjach i lekkich zatruciach pokarmowych.

Orzechówka, jak się popularnie nazywa nalewkę z orzechów włoskich, zawiera dużo steroli roślinnych i garbników. Jest też bogatym źródłem witaminy B, fosforu, manganu i magnezu. Czyni ją to wartościowym dodatkiem do diety, szczególnie jesiennej i zimowej. Można stosować ją profilaktycznie i leczniczo.

Niewielka ilość trunku o pięknej, karmelowej barwie, wspomaga pracę mózgu oraz działanie układu nerwowego, dzięki czemu obniża stres. Regularne picie małych ilości tej nalewki pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu i usprawnić pracę serca. To, z kolei zmniejsza ryzyko zawału serca, rozwoju miażdżycy, a także pomaga w walce z nadciśnieniem tętniczym.

Przepis na orzechówkę

Składniki:

  • 20 zielonych orzechów włoskich,
  • 
jeden litr wódki czystej,
  • 180 gramów cukru.

Przepis:
Zielone włoskie orzechy należy dokładnie umyć ciepłą wodą i osuszyć ręcznikiem.
Następnie trzeba je pokroić na mniejsze części i umieścić w słoju o pojemności około 3 litrów. Orzechy należy zasypać cukrem, a następnie szczelnie zakręcić słój i odstawić go w dość zacienione miejsce na dwa tygodnie. Po upływie tego czasu do orzechów włoskich trzeba dolać wódkę i ponownie odstawić słój w ciemne miejsce – tym razem na miesiąc.

Gotową, sporządzoną w podany sposób orzechówkę należy przecedzić przez wyjałowioną gazę, a potem ostrożnie przelać do butelki – tu warto użyć lejka.

 

Dawkowanie:
Na łyżeczkę cukru należy nalać kilka kropel orzechówki i połknąć. Zaleca się spożywanie nalewki dwa lub trzy razy w tygodniu. W przypadku uporczywych dolegliwości żołądkowych nalewkę z zielonych orzechów włoskich można spożywać raz lub dwa razy dziennie – najlepiej po posiłku. Zamiast cukru można wlać kilka kropli do szklanki z wodą i wypić.

Środki ostrożności:
Nalewki z orzecha włoskiego nie powinno się spożywać w czystej postaci, bez dodatków, ze względu na jej esencjonalność.

Osoby uczulone na orzechy nie powinny stosować tego specyfiku. Podobnie kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Posłuchaj naszych podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię