Najbardziej przyjazne życiu miasta na świecie

The Economist Intelligence Unit (EIU) sporządził najnowszy Global Liveability Index, czyli ranking najbardziej przyjaznych miast do życia na świecie.

The Economist, oceniła 173 miasta na całym świecie na podstawie ponad 30 czynników jakościowych i ilościowych w pięciu kategoriach, w tym opieki zdrowotnej, wskaźników przestępczości, stabilności politycznej, infrastruktury i dostępu do terenów zielonych. Oceny są przyznawane przez zespół ekspertów analityków i współpracowników miejskich.

Na tej liście od lat dominują kraje Europy. W tym roku ogólnym zwycięzcą jest Kanada, której trzy miasta uplasowały się w pierwszej dziesiątce. W rankingu 2021 najwięcej miast w pierwszej dziesiątce było w Australii. W tym roku tylko jedno australijskie miasto zostało uwzględnione w pierwszej dziesiątce. Zeszłoroczny zwycięzca miasto Auckland w Nowej Zelandii, wypadło z pierwszej dziesiątki w tym roku lądując na 34. miejscu.
Wiele innych miast spadło z wysoko zajmowanych miejsc ze względu na rosnące koszty utrzymania i inne czynniki ekonomiczne.

 

Według EIU „stabilność i dobra infrastruktura to główne uroki miasta dla jego mieszkańców. Dodatkowo dobrze jest jeśli jest to „wsparte dobrą opieką zdrowotną i mnóstwem możliwości kulturalnych i rozrywkowych”.

W tegorocznej pierwsze dziesiątce znalazły się:

  1. Wiedeń, Austria
  2. Kopenhaga, Dania
  3. Zurych, Szwajcaria
  4. Calgary, Kanada
  5. Vancouver, Kanada
  6. Genewa, Szwajcaria
  7. Frankfurt, Niemcy
  8. Toronto, Kanada
  9. Amsterdam, Holandia
  10. Remis – Osaka, Japonia i Melbourne, Australia

Dlaczego warto odwiedzić San Diego?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię