Sioux City – miasto kontrastów

U stóp ujścia Big Sioux do Missouri leży miasto będące kolebką krótkiej historii USA i zarazem miejscem wielu kontrastów.

To tu spotykają się zabytkowe budowle i duchy przeszłości, z dziką przyrodą i futurystą, nowoczesną architekturą. W tym zaledwie 85 000 mieście atrakcje znajdą osoby, które starają się unikać tłumów i szeroko obleganych miejsc. Zapraszają chłodne mury muzeów, zielone parki i nieskażona, dzika przyroda.

Sioux City to miejskie centrum handlowe, kulturalne i rozrywkowe leżące u styku trzech stanów. To tutaj w początkach XIX wieku zatrzymała się ekspedycja Lewisa i Clarka. Pochowali oni tu ciało sierżanta Charlesa Floyda, którego grób do dziś dnia góruje nad miastem w postaci ogromnego pomnika. Jednak to nie jedyny ślad, który po sobie pozostawiła.

 

W 23 pokojowej rezydencji Floyda mieściło się do niedawna. Muzeum Publiczne. 11 lat temu zostało przeniesione do ultranowoczesnego budynku, ale w starej willi pierwszego żołnierza, jaki zginął w wojnie secesyjnej na zachód od Missisipi, nadal jest wiele do zwiedzania.
Zabitemu wojskowemu poświęcone jest też Muzeum Rzeki nazwane jego imieniem. Kolekcja eksponatów umieszczona jest na pokładach odrestaurowanej łodzi holowniczej MV Sergeant Floyd. Spora część kolekcji poświęcona jest też rdzennym mieszkańcom USA.

W roku 2007 otwarto tu też centrum historyczno -kulturalne poświęcone ekspedycji i czasom, w których trwała. Mnogość eksponatów, interaktywne przedmioty i ciekawe zajęcia przyciągają wielu turystów z USA i nie tylko. Swój dział mają też najmłodsi, którzy w ciekawy sposób poznają historię swojego kraju.

Wielbicieli zwiedzania przyciągają też Muzeum Kolei Miejskiej w Sioux oraz zabytkowy gmach sądu hrabstwa Woodbury oraz Muzeum Lotnictwa i Transportu Ameryki Środkowej. Najmłodsi amatorzy muzeów zachwyceni będą specjalnie dla nich zaprojektowanym i stworzonym przybytkiem – Muzeum Dziecięce LaunchPAD otwiera swoje gościnne podwoje, oferując masę atrakcji dostosowanych dla dzieci.

Na granicy stanów, w administracyjnych granicach miasta zaczyna się też obszar dzikiej przyrody. Kamienny Park Stanowy zaprasza nieskażoną naturą, wśród której można odpocząć od kamiennych murów i ulic. Łupki pochodzące z okresu Kredy pełne są fascynujących skamieniałości, stanowią wielką gratkę dla osób interesujących się paleontologią. Park ma rozbudowany system szlaków przystosowanych zarówno dla pieszych, jak rowerzystów, jeźdźców ,a zimą także narciarzy.

W czasie zwiedzania parku warto skorzystać i zatrzymać się w bezpłatnie udostępnionym Centrum Przyrody Dorothy Pecaut. Tu można zapoznać się z historią naturalną tego obszaru, obserwując doskonale zrekonstruowane siedliska i podziwiając rosnące w nich rośliny i żyjące tam zwierzęta.

 

W Sioux City wiele jest miejsc wartych obejrzenia i z pewnością wycieczka do tego miasta pozostanie ciekawym wspomnieniem.

MT

Najlepsze miasta USA dla podróżujących z czworonogiem

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię