Dziennik – przyjacielem w trudnych czasach

Pisanie dzienników, czy pamiętników kojarzy się raczej z czasami dawno minionymi, kiedy to młode panny powierzały swoje sekrety kartkom papieru. W formie unowocześnionej wystartowały jako blogi, jednak w toku wirtualnej ewolucji,  zamiast dzienników stały się one metodą na publiczne dzielenie się tym, na co ich autor ma ochotę.

Pisanie dziennika to jednak bardzo dobry sposób na poradzenie sobie z własnymi emocjami i problemami.  Papierowy, czy wirtualny nie ma znaczenia. Ważne jest to, co się w nim znajdzie.

Oswajanie emocji

Pisanie dziennika to forma wylewania z z siebie emocji. Dobrze znanym sposobem ulżenia sobie w cierpieniu jest „wygadanie się” komuś zaufanemu. Jednak bywają sprawy i  tematy, o których nie chcemy rozmawiać z nikim, a czasem po prostu brak tej zaufanej osoby. Pamiętnik nie ocenia, przyjmuje nas takich, jakimi jesteśmy. Słowo pisane ma ponadto, tę przewagę nad mówionym, że zawsze można do niego wrócić, przemyśleć i spojrzeć z dystansu na własne przeżycia. Pomaga to w oswojeniu psychiki i tego co się  z nią dzieje,w  momentach dobrych, zwyczajnych i krytycznych.

Łagodzenie stresu

Przenoszenie na papier uczuć, emocji i przeżyć to także sposób na zmniejszenie napięcia. W XXI wieku każdy mieszkaniec cywilizacji zachodniej żyje w przewlekłym stresie i warto mieć „wentyl bezpieczeństwa”, żeby dać mu ujście. Dziennik jest tanią i skuteczną formą. Poza tym, w chwilach gorszych zawsze można wrócić do tych dobrych, zaklętych w literach, a to poprawia samopoczucie. Obniżenie poziomu stresu wpływa korzystnie też na fizyczną część organizmu – warto zatem poświęcić kilka chwil dziennie na zapisanie tego co było w ciągu dnia najważniejsze.

Okiełznanie lęków

Lęk towarzyszy ludziom często. Niepewność przyszłości nie pozwala ugruntować poczucia bezpieczeństwa. Zapisywanie tego co lęk wywołuje pomaga w analizowaniu przyczyn powstawania tego uczucia, a  co za tym idzie, ułatwia nawigowanie tak, żeby uniknąć paraliżującego lęku. Zapisywanie własnych przeżyć to nic innego, jak poznawanie samego siebie – rysowanie mapy psychiki.  Regularne przelewanie na papier, czy do dokumentu tekstowego emocji, jakie towarzyszą w ciągu doby pomaga się wyciszyć i znaleźć wewnętrzną równowagę.

5 niezawodnych sposobów na rozwijanie intuicji

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię