Galena – perła w koronie Illinois

Niewielka Galena to historyczna perełka zamknięta pomiędzy płaskimi równinami, a wzgórzami. Malownicze położenie, ciekawa architektura i historia i bogata infrastruktura, przyciągają mieszkańców stanu i turystów.

Już spacer główną ulicą dostarcza wrażeń. Nie tylko architektonicznych, bo wzdłuż niej leży mnóstwo sklepów z antykami, potęgujących klimat. Między nimi ukryte są sklepiki z łakociami – w tym najsłynniejszymi krówkami USA.

Zmęczeni podróżnicy mogą odpocząć w jednym z rozlicznych przybytków. Hotel DeSoto House uważany za najstarszy hotel w Illinois gościł w swoich progach niejednego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Pomarańczowa bryła wiktoriańskiego budynku kryje w sobie wnętrza łączące tradycję z nowoczesnością.

Miłośnicy historii i dziejów wojny secesyjnej z pewnością chętnie odwiedzą dom generała Ulyssesa S. Granta, wybudowany i podarowany mu w podzięce za zasługi. Przewodnicy nie tylko oprowadzają po budynku, ale i opowiadają o dziejach zderzenia Północy z Południem i rysują sylwetkę samego generała.

Osoby, które wolą dziką przyrodę mogą się już pakować na wyjazd go Galeny. Szlak wiodący wśród rzeki o tej samej nazwie to sześć kilometrów bujnej, nieskażonej przyrody, aż proszącej się o wycieczki piesze, rowerowe, czy kajakowe. Z kolei na wschodnich rubieżach miasteczka, nad jeziorem Galena leży malowniczy wodospad. Thunder Bay można oglądać ze specjalnie przystosowanej platformy widokowej, będącej zarazem wymarzonym miejscem na letni piknik.

Skoro już jesteśmy na wchodzie Galeny, skierujmy się nieco na południe i odwiedźmy rezerwat  Horseshoe Mound. Panorama, jaka się z niego rozciąga pozwala objąć wzrokiem aż trzy stany – Illinois, Iowa i Wisconsin, a także spienione wody rzeki Missisipi. Otwarty w roku 2014 rezerwat pełen jest malowniczych ścieżek i zapierających dech widoków. Wszędzie stoją też tablice edukacyjne pozwalające zgłębić historię, kulturę i przyrodę regionu.

 

Z pewnością warto wstąpić też na lampkę legendarnego wina z winnicy Galena Cellars. Miejsce uhonorowane niezliczoną ilością nagród za wybitne walory smakowe produkowanych trunków i doskonale odmiany winogron, to nie lata gratka dla miłośników wina. Na miejscu można przenocować i kupić zarówno pamiątki, jak i na miejscu produkowane specjały – po ich uprzedniej degustacji.

Czas wracać do Galeny. Zmęczonym nogom czasem trzeba pozwolić odpocząć – tu można skorzystać z turystycznych przejazdów czerwonymi, stylizowanymi na zabytkowe tramwajami. Galena Trolley Tour pozwoli zajrzeć w najciekawsze, najbardziej malownicze zakątki miasta, nie wstając z miejsca.

MT

Koszty podróży – jak je obniżyć?

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię