Lato – sezon na porzucone kocięta. Jak zająć się maluchem?

Beztroskie rozmnażanie, brak powszechnej świadomości o konieczności kastracji i ludzka nieodpowiedzialność – to główne czynniki sprawiające, że corocznie wiosną i latem fundacje i domu tymczasowe pękają w szwach, a wokół mnóstwo jest porzuconych i osieroconych kociąt, których matki zginęły pod samochodami, zmarły w wyniku chorób, czy ataku drapieżników.

Kiedy już trafi się taka sierotka, trzeba się nią odpowiednio zająć. Kociak bez opieki nie ma szans na przeżycie.

Zasada 1 – ogrzać.

Kociak im młodszy, tym mniej potrafi regulować temperaturę ciała. Ślepe oseski w ogóle nie mają takiej zdolności, zatem wyziębiają się bardzo szybko. Po znalezieniu kociaka czy kociaków należy się, przede wszystkim upewnić, czy w pobliżu nie ma matki. Jeżeli nie i maluchy są ewidentnie porzucone, trzeba zapewnić im ciepło. Może być to butelka z gorącą wodą, owinięta ręcznikiem, termofor, czy ciepło ludzkiego ciała.

Zasada 2 – nawodnić

Porzucone kocięta z pewnością są bardzo głodne i odwodnione. Trzeba wmasować im w dziąsła i język kilka kropli dosłodzonej, najlepiej glukozą wody. Ogrzane i wstępnie nawodnione trzeba jak najszybciej zawieźć do gabinetu weterynaryjnego.

Zasada 3 – lekarz weterynarii

Kocięta powinien jak najprędzej obejrzeć wykwalifikowany lekarz weterynarii. Maluchy zapewne są zapchlone i zarobaczone, a inwazja pasożytów może być bardzo niebezpieczna.  Ponadto lekarz określi wiek i płeć maluchów i udzieli wskazówek na temat ich pielęgnacji. W gabinecie można też kupić specjalne mleko dla kociąt.

Zasada 4 – zakaz podawania mleka krowiego

Krowie mleko jest dla kotów śmiertelnie niebezpieczne. Pojenie kotów mlekiem można włożyć między bajki. Oczywiście, te małe drapieżniki bardzo mleko lubią, ale wywołuje ono u nich ostre zatrucia pokarmowe. Krowie mleko zastąpić należy specjalnym, modyfikowanym dla kotów. W tym przypadku, do odchowywania kociąt.

Zasada 5 – wyprawka

Kot, jak każde żywe stworzenie potrzebuje wyprawki. Dla kocich dzieci, które jeszcze nie jedzą samodzielnie potrzebna będzie:

  • specjalna butelka do karmienia, lub aplikator
  • specjalne mleko dla kociąt
  • pudełko w którym będą leżeć
  • termofor

 

Zasada 6 – masować brzuszki

Kociaki poniżej 4 tygodnia życia wymagają karmienia co 2 godziny i masowania okolic podbrzusza. Ten zabieg jest konieczny.  Oseski nie umieją się wypróżniać same i zaniedbanie tego zabiegu prowadzi do śmierci kociąt.

Zasada 7 – samodzielne jedzenie

Kociak, który skończył 4 tygodnie powinien już rozpocząć naukę samodzielnego jedzenia. W tym celu, w płaskiej miseczce należy mu podawać niewielkie ilości  pasztetu przeznaczonego dla kociąt, zmieszanego z odrobiną wody. W miarę nabierania wprawy objętość posiłków i ich granulację można zwiększać.

Zasada 8 – zabawa

Zabawa jest niezbędna dla prawidłowego rozwoju psychicznego młodego kota. Mały drapieżnik potrzebuje rozładowania energii i nauki polowania. Zaniedbanie tego etapu będzie prowadzić do poważnych kłopotów behawioralnych w przyszłości – polowania na ludzi, łapania pazurami za nogi, a nawet załatwiania poza kuwetą i drapania mebli.  Tu najlepszym rozwiązaniem jest towarzystwo innego, młodego kota.

Zasada 9 – socjalizacja

Kocię potrzebuje towarzystwa własnego gatunku, o zbliżonych potrzebach. Jeżeli znaleziony kociak jest sam, warto zapewnić mu towarzyszkę, czy towarzysza w podobnym wieku. Trzymanie kotów pojedynczo jest błędem, bo to zwierzęta bardzo socjalne. Dwa, czy trzy koty wzajemnie uczą się zachowań prawidłowych, co w przyszłości pozwala uniknąć kłopotów.

Zasada 10 – kastracja

Kiedy kociak osiągnie odpowiedni wiek należy go wykastrować – bez względu na płeć. Zabieg błędnie nazywany u kotek sterylizacją, w istocie również jest kastracją. Tylko to zapobiegnie kolejnym nieszczęściom i ginącym pod samochodami, od chorób, czy w paszczach drapieżników kociakom. Bądź odpowiedzialnym opiekunem – wykastruj swoje zwierzęta, zanim zaczną się rozmnażać potęgując bezdomność.

Weterynarz apeluje o szczególną opiekę nad zwierzętami w upały

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię