Ustawa dotycząca opieki zdrowotnej, podatków i klimatu przegłosowana. Będzie kosztować podatników 750 milardów dolarów

Ustawa Inflation Reduction Act potocznie nazwana pakietem pojednawczym Manchina i Schumera została przegłosowana w niedzielne popołudnie.

Głosami 51 -50 ustawa o wartości 750 miliardów dolarów dotycząca opieki zdrowotnej, podatków i klimatu została zatwierdzona po linii partyjnej. Wszyscy demokraci zagłosowali 'za’ a republikanie 'przeciw’. Impas przerwała wiceprezydent Kamala Harris oddając głos 'za’.

 

Jak mówią demokraci, przegłosowany pakiet ustaw jest produktem długiej pracy i żmudnej negocjacji. Końcowe głosowanie odbyło się po serii kontrowersyjnych głosowań nad poprawkami, znanych jako „vote-a-rama”, które trwały prawie 16 godzin. „Vote-a-rama” to forma głosowania podczas której senatorowie nie oddają jednego głosu za lub przeciw dla całej ustawy, tylko głosują nad każdą propozycją zawartą w pakiecie z osobno

Jeśli zostanie przegłosowana w Izbie i prezydent Biden podpisze ją będzie stanowiła największą inwestycję w zmiany klimatyczne w historii USA. Prawie 370 miliardów w pakiecie ma zostać przeznaczone na inwestycje dotyczące czystej energii oraz walkę ze zmianami klimatycznymi. Analitycy z biura lidera większości w Senacie Chucka Schumera twierdzą, że wprowadzenie zaprojektowanych zmian zmniejszy emisje dwutlenku węgla w USA nawet o 40% do 2030 roku. Po wejściu w życiu Inflation Reduction Act rząd będzie również oferował więcej zachęt podatkowych w celu obniżenia kosztów energii elektrycznej a użycia większej ilości energii odnawialnej.

 

Ten sam pakiet wprowadza również zmiany do Medicare. Nowa ustawa daje prawo do negocjowania cen niektórych leków na receptę lub podawanych w gabinetach lekarskich i przedłuża wygasające dotacje do składek federalnych na ubezpieczenie Obamacare na kolejne trzy lata.

Nowa ustawa wprowadzi również nowy minimalny podatek w wysokości 15% od dużych korporacji i 1% podatkiem od wykupu akcji – i zwiększy zdolność do ściągania podatków przez Internal Revenue Service. 15% podatek dotyczy korporacji z zyskami powyżej 1 miliarda dolarów.

Według Demokratów zmiany podatkowe zmniejszą deficyt, a w ciągu 10 lat nowe podatki przyniosą ponad 700 miliardów dolarów dochodów rządowych.

Demokraci nie kryją radości. Przywódca większości w Senacie Chuck Schumer powiedział: „Dzisiaj, po ponad roku ciężkiej pracy, Senat tworzy historię. Jestem przekonany, że ustawa o redukcji inflacji przetrwa jako jedno z najważniejszych wyczynów legislacyjnych XXI wieku”.

ZJ

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię