Zalety i zastosowania węgla aktywowanego (leczniczego)

Węgiel aktywowany to drobny, bezwonny, czarny proszek dostępny w postaci czarnych tabletek. Jego właściwości pochłaniające toksyny mają szeroki zakres zastosowań leczniczych i kosmetycznych.

 

Produkcja węgla aktywnego polega na podgrzewaniu materiałów bogatych w węgiel, takich jak drewno, torf, łupiny orzecha kokosowego czy trociny, do bardzo wysokich temperatur.

Węgiel aktywowany działa poprzez „wychwytywanie” chemikaliów oraz toksyn i zapobieganie ich wchłanianiu. Porowata tekstura węgla ma ujemny ładunek elektryczny, co powoduje, że przyciąga on dodatnio naładowane cząsteczki, takie jak toksyny i gazy. Ponieważ węgiel aktywny nie jest wchłaniany przez organizm, po podaniu doustnym jest on wraz z toksynami wydalany z kałem.

 

Najpowszechniejszą formą zastosowania węgla leczniczego jest użycie go przypadku zatruć niektórymi lekami oraz związkami chemicznymi i biegunek. Dobrze sprawdza się przy zatruciach paracetamolem, ibuprofenem, barbituranami, fenolami, solami metali ciężkich oraz lekami stosowanymi w leczeniu depresji.

Oto najpopularniejsze zastosowania węgla leczniczego:

1. Węgiel aktywowany wspomaga pracę nerek

Węgiel aktywowany może wspomagać pracę nerek, odfiltrowując niestrawione toksyny i leki. Jest szczególnie skuteczny w usuwaniu toksyn pochodzących z mocznika, głównego produktu ubocznego trawienia białek. Niektóre z badania wykazują, że węgiel aktywowany może pomóc poprawić czynność nerek i zmniejszyć stany zapalne u osób z przewlekłą chorobą nerek.

2. Węgiel aktywowany zmniejsza nadmierną produkcję gazów jelitowych

Puszczanie gazów jest naturalną częścią pracy organizmu. U niektórych osób występuje nadmierna produkcja gazów jelitowych co prowadzi do dolegliwości żołądkowo-jelitowych, wzdęć, bólu. Badania dokonane na przestrzeni pięciu lat wykazały, że osoby które przyjmowały węgiel aktywowany mniej uskarżały się na zaburzenia jelitowe i zgłaszały znaczące zmniejszenie bólu brzucha.

3. Węgiel aktywowany filtruje wodę

Ludzie od dawna używają węgla aktywnego jako naturalnego filtra wody. Podobnie jak w jelitach i żołądku, węgiel aktywny może wchodzić w interakcje z szeregiem toksyn, leków, wirusów, bakterii, grzybów i chemikaliów znajdujących się w wodzie i wchłaniać je. W placówkach komercyjnych, takich jak centra gospodarki odpadami, operatorzy często używają granulatu węgla aktywnego do procesu filtracji. Badanie z 2015 roku wykazało, że systemy filtracji wody, które wykorzystywały węgiel, usuwały aż 100 procent fluoru w 32 niefiltrowanych próbkach wody po 6 miesiącach od instalacji.

4. Węgiel aktywowany leczy biegunkę

Naukowcy doszli do wniosku, że może on zapobiegać wchłanianiu bakterii i leków, które powodują biegunkę. Badacze również zauważyli, że węgiel aktywowany ma niewiele skutków ubocznych, zwłaszcza w porównaniu z popularnymi lekami przeciwbiegunkowymi.

5. Węgiel aktywowany wybiela zęby

Dziesiątki produktów do wybielania zębów i pielęgnacji jamy ustnej zawiera węgiel, gdyż posiada on właściwości wybielające, rozjaśniające, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

 

6. Węgiel aktywowany pomaga w pielęgnacji skóry

Węgiel aktywowany działa detoksykująco i oczyszczająco usuwając nadmiar zgromadzonego sebum. Naukowcy stwierdzili, że węgiel aktywowany może pomóc wyciągnąć mikrocząsteczki, takie jak brud, kurz, chemikalia, toksyny i bakterie, na powierzchnię skóry, aby ułatwić ich usuwanie.

7.Węgiel aktywowany absorbuje wilgoć

Węgiel leczniczy może pochłaniać zapachy i szkodliwe gazy, dzięki czemu idealnie nadaje się jako dezodorant.

8. Węgiel aktywowany leczy infekcje skórne

Węgiel aktywowany działa antybakteryjnie, absorbując szkodliwe drobnoustroje z ran. Szczególnie zalecany jest w przypadku trudno gojących się ran i owrzodzeń. W tych przypadkach opatrunki z węglem aktywowanym świetnie się sprawdzają.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię