25 przykazań szczęśliwego życia

„Tajemnica zdrowia, zarówno umysłu, jak i ciała, nie tkwi w opłakiwaniu przeszłości, martwieniu się o przyszłość, ani przewidywaniu problemów, ale w mądrym i rzetelnym życiu chwilą obecną” – Budda.

25 prostych praktyk dla zdrowego umysłu, ciała i duszy które warto wprowadzić do swojego życia.

1. Spisz komplementy, które inni mówią na twój temat. Dobrym sposobem jest spisywanie komplementów na małych karteczkach i wrzucanie do szklanego słoja. W chwili zwątpienia wyciągij jedną karteczke i przeczytaj komplement. Taki drobny zabieg bardzo często wystarczy, by poczuć się lepiej

2. Załóż dziennik – codziennie wieczorem spisuj pozytywne rzeczy, które się tego dnia wydarzyły.

3. Praktykuj wdzięczność – przed pójściem spać pomyśl o tym za co jesteś wdzięczna; wdzięczność jest lekarstwem dla duszy.

4. Pozbądź się wszystkiego, co powoduje twoje rozdrażnienie – to dotyczy zarówno rzeczy jak i ludzi. Im szybciej usuniesz ich ze swojego życia, tym szybciej odzyskasz spokój ducha.

5. Wyłącz się – „unplug”, wyznacz kilka bloków czasowych dziennie bez telefonu i internetu.

6. Naucz się mówić „nie” – naucz się odmawiać, nadmiar obowiązków przytłacza.

 

 

7. Zrób porządek – uporządkowany dom to część sukcesu w osiągnięciu uporządkowanego życia.

8. Podejmuj nowe wyzwania – naucz się czegoś nowego, zacznij od małych rzeczy, na które wcześniej nie miałeś czasu.

9. Śmiej się więcej – śmiech to niesamowite lekarstwo na lęk i depresję, uwalnia endorfiny zwalczające ból i stres oraz poprawia nastrój, jednocześnie obniżając hormon stresu.

10. Dotleń się – weź kilka głębokich oddechów, wyjdź na spacer.

11. Bądź miła dla siebie – zrób coś dla siebie, akt życzliwości dla siebie jest przyjemny i pomaga skupić się na rzeczach, które naprawdę mają znaczenie w życiu.

12. Zrób coś dobrego dla kogoś zupełnie bezinteresownie – osoba ta poczuje się dobrze, a tobie poprawi to nastrój.

13. Rozwijaj się duchowo – Niezależnie od twojego systemu wierzeń i przekonań, modlitwa i medytacja pomagją złagodzić stres i promować pozytywne nastawienie do życia.

14. Praktykuj wybaczanie – porzuć urazę. Przebaczenie uwolni cię od negatywności i pozwoli iść dalej.

15. Porzuć kontrolę – niestety nie można mieć kontroli nad wszystkim. Odpuść i skup się tylko na rzeczach, które możesz zmienić.

16. Unikaj negatywnych emocji – nie daj się wciągnąć w negatywność.; zachowaj pokój ze sobą i innymi, zachowując pozytywne nastawienie i angażując się w podnoszące na duchu rozmowy.

 

17. Żyj świadomie – większość z nas żyje na swego rodzaju „auto pilocie” – wykonujemy rzeczy automatycznie, bez skupienia. To błąd. Przez kolejne 28 dni postaraj skupiać uwagę na wykonywanych obowiązkach. Zainwestuj również czas w  rzeczy, które popychają cię do przodu; spędzaj czas z ludźmi, którzy cię inspirują i są zgodni z twoimi celami i marzeniami.

18. Zrób coś kreatywnego – kreatywność wywołuje euforyczną reakcję w mózgu, a poczucie satysfakcji pomaga uspokoić umysł i dodaje energii. Nie musisz od razu wyciągać sztalug, farb i tworzyć arcydzieł. Wystarczy że weźniesz kredki lub pisaki i pokolorujesz kolorowankę lub korzystając z instrukcji na YouTube poskładasz domowe ręczniki w fantazyjne kształty.

19. Ciesz się naturą – natura uspokaja, relaksuje, doładowuje; pozwala nam zobaczyć świat w innych kolorach. Jeśli cierpisz na chroniczny brak czasu – wygospodaruj chociaż 15 minut dziennie na spacer

20. Wystawiaj się na słońce – oczywiście z rozwagą – naturalne światło słoneczne docierające do skóry powoduje, że organizm wytwarza witaminę D, która jest kluczowym składnikiem dla ogólnego stanu zdrowia poprawiając funkcjonowanie mózgu.

21. Weź kąpiel z bąbelkami – większość ludzi bierze szybki prysznic i kontynuuje swój dzień, a nowe badania dowodzą, że relaksująca kąpiel z bąbelkami zmniejsza zmęczenie, stres i ból.

22. Zachwyć swój zmysł węchu – zapal świecę lub wybierz się na spacer po lesie i powąchaj świeże powietrze  – to uspokaja umysł i poprawia nastrój.

23. Włącz zdrową żywność do swojej codziennej diety – nie trzeba zamawiać skomplikownych diet z dowozem o domu. Wystarczy do diety dodać owoce, warzywa i orzechy. Skup się na prostych ale wartościowych potrawach.

24. Pij mniej alkoholu – zbyt dużo alkoholu może powodować nadciśnienie, nieregularne bicie serca i anemię, może też siać spustoszenie w wątrobie i układzie pokarmowym.

25. Idź na badania profilaktyczne – ważne jest, aby dotrzymywać corocznej wizyty u lekarza; badanie kontrolne odciąża twój umysł i wyłapuje problemy, z których możesz nie zdawać sobie sprawy.

ZSS

Chcesz żyć dłużej? Pamiętaj o 5 zasadach

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię