34% młodych pacjentów nadużywa leki psychoaktywne

Nowe badanie ujawniło, że ponad jedna trzecia młodych osób nadużywa psychoaktywnych leków na receptę.

Według badania przeprowadzonego przez Harvard School of Medicine, około 34% dorosłych w wieku od 18 do 25 lat nadużywa leków psychoaktywnych. Do grupy leków psychoaktywnych zaliczane są opioidy, środki pobudzające, uspokajające i wyciszające.

Nadużywanie leków psychoaktywnych może prowadzić do przedawkowania, uzależnienia chemicznego, a w ciężkich przypadkach do śmierci.

 

Główny autor badania Israel Agaku powiedział, że na potrzeby badania okreśnienie „nadużywanie leku” zdefiniowano jako przyjmowanie leku w większych dawkach niż przepisane w recepcie, przyjmowanie leków częściej niż przepisane, dłużej niż przepisane lub w jakikolwiek innych sposób niż określony przez lekarza.

Zbieranie danych trwało trzy lata. Ponad 20% młodzieży w wieku od 12 do 17 lat, która zażywała leki psychoaktywne – nadużywała ich. W grupie wiekowej 18-25 lat – 34% osób nadużywało przyjmowanie leków.

Naukowcy odkryli również, że im więcej leków na receptę otrzymali pacjenci tym częściej przyjmowali je w sposób nie określony przez lekarza. Ponad 60% dorosłych, którzy zażywali wiele różnych leków psychoaktywnych, przyznało, że nadużywało co najmniej jednego z nich. W przypadku młodzieży w wieku od 12 do 17 lat ponad 46% przyznało się do nadużyć.

Wśród badanych leki należące do grupy opioidów zażywało 19% młodzieży i 30% młodych dorosłych. Najczęściej nadużywanymi lekami psychoaktywnymi były środki pobudzające i uspokajające. Ponad 40% badanej młodzieży przyznała, że nadużywa środków uspokajających oraz 51% młodych dorosłych przyznała, że nadużywa środki pobudzające.

Aby zmniejszyć nadużywanie leków psychoaktywnych, Agaku zalecił poradnictwo behawioralne jako alternatywę zamiast natychmiastowego przepisania leków, zwłaszcza w przypadku młodzieży.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię