40 dni w jaskini bez kontaktu ze światem zewnętrznym. Niezwykły sposób na „przebudzenie do życia”

Całkowita izolacja od świata zewnętrznego i technologii wydaje się przerażającą wizją, ale czy w istocie tak jest?

Wyniki projektu Deep Time, badającego wytrzymałość ludzkich granic na izolację są zaskakujące!

24 kwietnia 2022r. zakończono eksperyment, którego efekty okazały się oszałamiające – piętnastu uczestników zamkniętych w jaskini we Francji bez dostępu do słońca i technologii w końcu wyszło na powierzchnię.

Wiadomym było, że w tych warunkach stracą poczucie czasu, ale jeden z uczestników myślał, że spędził w jaskini tylko 23 dni! Uczestnicy polegali tylko na własnych zegarach biologicznych. Zapewniono im specjalne okulary przeciwsłoneczne, by nie mogli odróżnić dnia od nocy.

 

Warunki w jaskini nie były najgorsze – uczestnicy spali w namiotach, energię produkowali za pomocą urządzeń podobnych do rowerków stacjonarnych, a wodę pobierali ze studni. Zadziwiającym faktem było, że aż dwie trzecie wolontariuszy wcale nie chciało opuszczać jaskini. „Po raz pierwszy w życiu czuliśmy się tak, jakbyśmy mieli okazję na moment wcisnąć przycisk stop” – powiedziała jedna z uczestniczek w wywiadzie dla „The Guardian”. Zaznaczyła też jednak, że powrót na świeże powietrze był dla niej miłym odczuciem.

Naukowcy z Human Adaptation Institute bacznie obserwowali stan zdrowia wolontariuszy – zarówno interakcje społeczne, funkcje poznawcze jak i aktywność mózgową przed i po pobycie w jaskini. Eksperyment ten ma pomóc w zrozumieniu działania naszego mózgu w kwestii odkrywania nowych rozwiązań w różnych, często ekstremalnych, sytuacjach.

Jednym z uczestników był podróżnik i odkrywca Christian Clot. Od 20 lat głównie samotnie podróżuje do nowych miejsc. Nawet dla niego była to niesamowita przygoda. Przyzwyczajony do organizacji i czasu, podczas eksperymentu musiał słuchać własnego ciała.

„Na początku było ciężko, ale po kilku dniach była to naprawdę duża wolność” – powiedział w wywiadzie po zakończeniu eksperymentu. Po wyjściu z jaskini trudno było mu się ponownie przystosować do świata zewnętrznego z harmonogramami i obowiązkami. Największą lekcją, jaką wyciągnął z tego doświadczenia, było to, jak ważne jest znalezienie czasu dla siebie i osób wokół ciebie.

 

„Naprawdę potrzebujemy więcej czasu, aby spędzić czas z innymi ludźmi. Myślę, że obecnie w naszym społeczeństwie spędzamy zbyt dużo czasu pracując nad robieniem rzeczy z obowiązku, ale straciliśmy z oczu to, co jest naprawdę powinno być naszym obowiązkiem – miłość do innych ludzi”.

 

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię