6 najbardziej śmiercionośnych wirusów

COVID-19 to nie pierwszy wirus, z którym świat próbuje walczyć.

W przypadku niektórych chorób wirusowych szczepionki i leki przeciwwirusowe pozwoliły zapobiec szerokiemu rozprzestrzenianiu się infekcji. Inne do dzisiaj mogą posłużyć za śmiercionośną broń pochłaniając tysiące ludzkich istnień.

Oto najbardziej śmiercionośne wirusy według naukowców:

1. Wirus Marburg

Wirus Marburg wywołuje gorączkę krwotoczną u ludzi i naczelnych ssaków. Po raz pierwszy naukowcy zidentifikowali wirusa Marberg w 1967 roku wśród pracowników laboratorium w Niemczech. Pracownicy zakazili się od małp przywiezionych z Ugandy. Wirus Marburg jest podobny do wirusa Ebola – oba mogą powodować gorączkę krwotoczną. U zakażonych osób występuje wysoka gorączka i krwawienie w całym organizmie, co może prowadzić do wstrząsu, niewydolności narządów i śmierci.
Podczas wybuchu epidemii w Demokratycznej Republice Konga w latach 1998-2000 i Angoli w 2005 roku 80% zarażonych zmarła.

2. Wirus Ebola

Pierwsza rozpoznana epidemia Eboli miała miejsce w Republice Sudanu i Demokratycznej Republice Konga w 1976 roku. Ebola ma wiele szczepów, które dramatycznie różnią się pod względem śmiertelności. W przypadku szczepu Bundibugyo śmiertelność wynosi do 50%, a do 71% w przypadku szczepu Sudan. Ostatni wybuch Eboli w Afryce Zachodniej rozpoczął się w 2014 roku i trwa do dzisiaj. Według WHO jest on jak dotąd największym i najbardziej złożonym wybuchem tej choroby.

3. Hantawirusowy zespół płucny

Pierwszy wybuch epidemii hantawirusa, znanego również pod nazwą Sin Nombre (SNV), w USA miał miejsce w 1993 roku w regionie Four Corners – miejsce w którym spotykają się cztery stany Utah, Colorado, Nowy Meksyk i Arizona. Ponad 600 osób w USA zaraziło się hantawirusem, a 36% zmarło na tę chorobę. Wirus nie przenosi się z jednej osoby na drugą, raczej ludzie zarażają się chorobą poprzez kontakt z odchodami zakażonych myszy, szczurów lub myszojeleni.

4. Wirus Dengi

Wirus dengi pojawił się po raz pierwszy w latach pięćdziesiątych XX wieku na Filipinach iw Tajlandii, a od tego czasu rozprzestrzenił się w tropikalnych i subtropikalnych regionach świata. Do 40% światowej populacji żyje obecnie na obszarach, gdzie denga jest endemiczna. Według WHO rocznie choruje na dengę od 50 do 100 milionów ludzi. Chociaż śmiertelność z powodu gorączki denga jest niższa niż w przypadku niektórych innych wirusów -wynosi 2,5%, wirus może wywoływać chorobę podobną do wirusa Ebola zwaną gorączką krwotoczną denga. Ten szczep powoduje do 20% śmiertelności.

5. Rotowirus

Obecnie dostępne są dwie szczepionki chroniące dzieci przed rotawirusem, główną przyczyną poważnych chorób biegunkowych wśród niemowląt i małych dzieci. Wirus może rozprzestrzeniać się szybko, przez to, co naukowcy nazywają drogą kałowo-ustną (co oznacza, że małe cząsteczki kału są ostatecznie spożywane). Chociaż dzieci w krajach rozwiniętych rzadko umierają z powodu infekcji rotawirusem, choroba jest zabójcza w krajach rozwijających się.

6. Wirus MERS

MERS należy do tej samej rodziny wirusów, co SARS-CoV i SARS-CoV-2, oraz prawdopodobnie pochodzi również od nietoperzy. Wirus wywołujący Bliskowschodni zespół oddechowy prowadzi do ciężkiego zapalenia płuc i ma szacunkową śmiertelność między 30% a 40%, co czyni go najbardziej śmiertelnym ze znanych koronawirusów, które przeniosły się ze zwierząt na ludzi. MERS wywołał epidemię w Arabii Saudyjskiej w 2012 roku i Korei Południowej w 2015 roku.

Na zakupy bez maseczki – SONDA

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię