Administracja Bidena będzie karać osoby z dobrym kredytem kupujące nieruchomości

Fot. YouTube

Masz dobry kredyt? Myślisz o kupnie domu lub mieszkania? Administracja Bidena ma dla ciebie złą wiadomość.

Nowy przepis federalny będzie karał kupujących domy z dobrym kredytem, a wynagradzał osoby ze złym kredytem.

Po wejściu nowych zasad nabywcy domów o bardziej ryzykownych ocenach kredytowych i niższych zaliczkach będą kwalifikować się do lepszego oprocentowania kredytów hipotecznych i obniżonych opłat.

 

Z dniem 1 maja, obecna struktura macierzy korekty ceny kredytu (LLPA) zostanie zmieniona przez Federalną Agencję Finansowania Mieszkalnictwa (FHFA) w nadziei na rozwiązanie problemów związanych z dostępnością kupna nieruchomości wśród grup mniej uprzywilejowanych. Administracja Bidena uważa, że nowe prawo zlikwiduje nierówności rasowe w kupowaniu nieruchomości dając możliwość osobom z kolorowych społeczności stania się posiadaczem domu.

Jak podaje Biały Dom tylko 25% nabywców domów z pożyczkami Federalnej Administracji Mieszkaniowej to osoby kolorowe. Były komisarz FHA, David Stevens, twierdzi, że Latynosi i Afroamerykanie mają z reguły niższą ocenę kredytową. FinMasters, strona analizująca dane, podaje, że średni wynik kredytowy w społecznościach białych wyniósł 727 w 2021 roku, w porównaniu z 667 w społecznościach latynoskich i 627 w społecznościach czarnych.

Według nowej struktury LLPA osoby o niskiej ocenie kredytowej i z niską pierwszą wpłatą otrzymają lepsze oprocentowania kredytów hipotecznych niż w innych przypadkach. Niestety pomoc osobom o niskich dochodach i gorszej ocenie kredytowej odbędzie się kosztem osób z wyższą oceną kredytową.

Specjaliści z branży kredytów hipotecznych twierdzą, że nabywcy domów z punktacją kredytową 680 lub wyższą zapłacą od 40 USD do 100 USD miesięcznie więcej za kredyt mieszkaniowy w zależności od jego  wysokości. Jak podaje Washington Times, nabywcy domów, którzy wpłacają zaliczki w wysokości od 15% do 20%, zostaną obciążeni największymi opłatami.

W rozmowie z Newsweek, przedstawiciel GOP Michael Lawler z Nowego Jorku, powiedział, że karanie Amerykanów z dobrym kredytem nie jest „sposobem na zwiększenie dostępu do mieszkań nie jest nagradzanie złych kredytów – to obniżenie inflacji, obniżenie podatków od nieruchomości, obniżenie kosztów energii i inwestowanie w infrastrukturę krytyczną”.

Wchodzące w życie zmiany wpłyną na kredyty hipoteczne pochodzące z prywatnych banków w całym kraju, a wspierane przez federację firmy hipoteczne Fannie Mae i Freddie Mac wprowadzą korekty cen na poziomie kredytu lub LLPA.

Jakie mogą być potencjalne korzyści z ogłoszenia bankructwa sieci sklepów?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię