Administracja Bidena: Nie dla obowiązku szczepień w urzędach federalnych. Czy na pewno?

Administracja prezydenta Joe Bidena jest przeciwna obowiązkowi szczepień przeciwko COVID-19 dla zatrudnionych, którzy swoje obowiązki wykonują w miejscu pracy. Rekomendacja dotyczy pracowników urzędów federalnych – informuje „The Hill”.

Jak informuje w oficjalnym oświadczeniu General Service Administration’s Safer Federal Workforce Task Force – zaleca się zaszczepienie wszystkich pracowników i współpracowników urzędów federalnych i płatny urlop na czas wykonania szczepień przeciwko COVID-19.

Ale samo szczepienie nie może być wymagane od urzędników, którzy swoje obowiązki wykonują w miejscu pracy. Upraszczając – szczepienia są zalecane, ale nie mogą być przez przełożonych wymagane. Co więcej pracownicy urzędów federalnych nie muszą informować przełożonych o przebytym szczepieniu. Mogą, ale nie są do tego zobowiązani prawem.

W przypadku, gdy pracownik poinformuje, że jest niezaszczepiony bądź gdy odmówi oświadczenia o przebytym szczepieniu będzie zobowiązany do przestrzegania rygorystycznych zasad sanitarnych w miejscu pracy – zachowania odpowiedniego dystansu od innych osób i noszenia maseczki ochronnej.

Według przepisów obowiązujących od maja, a wprowadzonych przez Departament Sprawiedliwości, pracodawcy nie mają prawa żądać od podwładnych informacji dotyczących szczepienia. Wcześniej prawo dopuszczało taką możliwość.

AL

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię