Ameryka wybrała. Joe Biden 46. prezydentem USA

Joe Biden otrzymał wystarczającą liczbę głosów elektorskich, by zostać prezydentem Stanów Zjednoczonych. Wygrał Pensylwanię.

Tak wynika z informacji podawanych przez stacje CNN, Fox News, ABC News i MSNBC, potwierdza to również Associated Press i Washington Post. Joe Biden osiągnął wymagane 270 głosów elektorskich, co oznacza jego wygraną z Donaldem Trumpem. Tym samym zostanie 46. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Joe Biden wygrał ostatecznie w Pensylwanii gdzie zdobył 20 głosów elektorskich. Do tej pory uzyskał  ich w sumie 273, do zwycięstwa potrzebne jest 270. 

Tuż po głoszeniu wyników prezydent elekt napisał na swoim Twitterze, że będzie prezydentem dla wszystkich Amerykanów, niezależnie od tego na kogo oddali swój głos. ” Ameryko, jestem zaszczycony, że wybrałaś mnie na przywódcę naszego wielkiego kraju. Praca przed nami będzie ciężka, ale obiecuję ci to: będę prezydentem wszystkich Amerykanów – niezależnie od tego, czy głosowaliście na mnie, czy nie. Zachowam wiarę, jaką we mnie pokładacie” – napisał prezydent elekt.

Joe Biden ma 77 lat, był wiceprezydentem w administracji Baracka Obamy i  senatorem reprezentujący stan Delaware. O fotel prezydenta  walczył w prawyborach Partii Demokratycznej w 2008 r. z Hillary Clinton i Barackiem Obamą, który ostatecznie objął urząd. Wiceprezydentem zostanie Kamala Harris, 56-letnia senator reprezentująca Kalifornię, była prokurator generalna tego stanu.

AL

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię