Antony Blinken wyraził zadowolenie z wyboru Westinghouse

Sekretarz Stanu USA Antony Blinken wyraził zadowolenie z decyzji polskiego rządu o wyborze amerykańskiej firmy Westinghouse na partnera technologicznego przy budowie trzech reaktorów jądrowych.

Według szefa amerykańskiej dyplomacji umowa ta zapewni na dziesięciolecia strategiczne partnerstwo energetyczne między Stanami Zjednoczonymi a Polską i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Europy.

 

W wydanym przez Departament Stanu oświadczeniu Antony Blinken stwierdził, że współpraca Polski z USA w energetyce jądrowej jest dowodem głębokich dwustronnych relacji strategicznych. „Jako sojusznicy w NATO, Stany Zjednoczone i Polska już teraz ściśle współpracują w szeregu kwestii związanych z bezpieczeństwem i obronnością. Stany Zjednoczone są dumne, że dzięki temu nowemu przedsięwzięciu mogą dalej rozszerzać partnerstwo w zakresie bezpieczeństwa energetycznego” – oświadczył Blinken.

Szef amerykańskiej dyplomacji dodał, że budowa elektrowni jądrowej w Polsce jest również dużym krokiem w globalnej walce ze zmianami klimatu. Blinken podziękował ministrowi spraw zagranicznych Zbigniewowi Rauowi za bliską współpracę w tej sprawie. „Dzięki ścisłej współpracy rządy USA i Polski opracowały innowacyjne rozwiązania finansowe i techniczne, aby zaspokoić polskie potrzeby w zakresie czystej energii i zapewnić rentowność finansową projektu” – oświadczył sekretarz stanu USA. Blinken dodał, że dzięki projektowi w Polsce i USA powstaną tysiące dobrze płatnych miejsc pracy.

IAR

Piramida przetrwania – 6 podstawowych zasad życia preppersów

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię