Biały Dom: nie będzie spotkania Bidena z Putinem podczas G20

Odpowiadając na pytanie Polskiego Radia Biały Dom poinformował, że prezydent Joe Biden nie ma zamiaru spotkać się z Władimirem Putinem podczas listopadowego szczytu grupy G-20 w Indonezji.

Koordynator Komunikacji Strategicznej Narodowej Rady Bezpieczeństwa John Kirby poinformował, że żadne amerykański-rosyjskie rozmowy na tym szczeblu nie są planowane.

 

W ostatnich dniach Joe Biden był kilkakrotnie był pytany o możliwość spotkania z Władimirem Putinem podczas szczytu G20. Prezydent USA udzielał różnych odpowiedzi: że „czas pokaże”, że spotkanie jest możliwe gdyby miało dotyczyć uwolnienia z rosyjskiego więzienia koszykarki Brittney Griner i że nie chodziło mu o spotkanie z Putinem. Korespondent Polskiego Radia w Białym Domu Marek Wałkuski poprosił Johna Kirby’ego o sprecyzowanie stanowiska amerykańskiego prezydenta.

„Nie ma planów spotkania z Władimirem Putinem na szczycie G-20. Nie ma żadnych planów, aby rozmawiać z Władimirem Putinem na tym szczeblu” – odpowiedział John Kirby dodając, że prezydent Biden nie ma nawet intencji, by spotkać się z Putinem. „Prezydent nie uważa, że jest to czas na normalne stosunki z Putinem i Kremlem i z Rosją, biorąc pod uwagę to, co robią na Ukrainie przez ostatnie osiem miesięcy, a już pewno w ciągu ostatnich 72 do 96 godzin” – dodał Koordynator Komunikacji Strategicznej Narodowej Rady Bezpieczeństwa Białego Domu.

 

Szczyt G-20 ma się odbyć na indonezyjskiej wyspie Bali w dniach 15-16 listopada. Biały Dom planuje udział w nim prezydenta Bidena w tym spotkaniu. Wcześniej Kreml informował, że na szczyt może wybrać się też Władimir Putin.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię