Biały Dom o rozmowie Harris-Morawiecki

Cywilna energetyka jądrowa była jednym z tematów rozmowy wiceprezydent USA Kamali Harris z premierem Mateuszem Morawieckim.

 

Według komunikatu Białego Domu amerykańska wiceprezydent podziękowała Polsce za wsparcie Ukrainy, w tym przyjęcie milionów uchodźców.
„Wiceprezydent odnotowała wspaniałomyślność i przywództwo Polski w przyjmowaniu milionów ukraińskich uchodźców i udzielaniu im pomocy humanitarnej, a także wsparcie narodu ukraińskiego w dziedzinie bezpieczeństwa, w obronie demokracji i w walce z rosyjską agresją” – napisano w komunikacie.

Według Białego Domu Kamala Harris potwierdziła bliskość stosunków amerykańsko-polskich oraz wysiłki na rzecz wzmocnienia wspólnego bezpieczeństwa. Wiceprezydent USA przypomniała o decyzji prezydenta Joe Bidena ulokowania w Poznaniu dowództwa V Korpusu Armii USA, które jest miejscem pierwszej stałej obecności sił amerykańskich na wschodniej flance NATO.

 

„Wiceprezydent mówiła też o wzmocnienia dwustronnej współpracy w zakresie produkcji cywilnej energii jądrowej w Polsce, co zwiększyłoby bezpieczeństwo energetyczne Europy, wsparło globalne rozwiązania klimatyczne i stworzyło w Polsce i w Stanach Zjednoczonych tysiące miejsc pracy przy produkcji czystej energii” – głosi komunikat Biegłego Domu.

O kontrakt na budowę pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce stara się amerykańska firma Westinghouse, która przygotowała propozycję dla polskiego rządu.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię