Biden podpisał ustawę o odtajnieniu dokumentów na temat pochodzenia Covid

Fot. Twitter @POTUS

Prezydent Joe Biden podpisał, ponadpartyjną Ustawę o pochodzeniu Covid-19 z 2023 roku.

 

Ponad trzy lata po rozpoczęciu globalnej pandemii. ustawa ta nakazuje rządowi federalnemu odtajnienie danych wywiadowczych na temat pochodzenia COVID-19 ponad trzy lata po rozpoczęciu globalnej pandemii. Wszyscy senatorowie jak i członkowie Izby głosowali za ustawą.

Nowa ustawa nakazuje, aby Biuro Dyrektora Wywiadu Narodowego odtajniło dokumenty wywiadowcze związane z chińskim Instytutem Wirusologii Wuhan. Biden w oświadczeniu napisał:

„Dzisiaj mam przyjemność podpisać Ustawę o pochodzeniu COVID-19 .
Podzielam cel Kongresu, jakim jest ujawnienie jak największej ilości informacji o pochodzeniu choroby koronawirusowej 2019 (COVID-19).

W 2021 roku poleciłem społeczności wywiadowczej, aby wykorzystała wszelkie dostępne narzędzia do zbadania pochodzenia COVID-19 i prace te trwają. Musimy dotrzeć do sedna pochodzenia COVID-19, aby upewnić się, że możemy lepiej zapobiegać przyszłym pandemiom.

Moja administracja będzie nadal przeglądać wszystkie informacje niejawne dotyczące pochodzenia COVID-19, w tym potencjalne powiązania z Wuhan Institute of Virology. Wdrażając te przepisy, moja administracja odtajni i udostępni jak najwięcej tych informacji, zgodnie z moimi konstytucyjnymi uprawnieniami do ochrony przed ujawnieniem informacji, które mogłyby zaszkodzić bezpieczeństwu narodowemu.”

Niemal od początku pandemii zdania na temat pochodzenia wirusa, wśród ekspertów i sił wywiadowczych, są podzielone.

 

W zeszłym roku republikanie z Senackiej Komisji Zdrowia, Edukacji, Pracy i Emerytur  – Senate Health, Education, Labor, and Pensions Committee, doszli do wniosku, że wirus najprawdopodobniej wyciekł z chińskiego Instytutu Wirusologii Wuhan. Jednak ustawodawcy GOP badający pochodzenie wirusa stwierdzili brak dowodów potwierdzających teorię.

W zeszłym miesiącu U.S. Energy Department, jako pierwszy departamentem wykonawczym rządu federalnego cenił, że pandemia prawdopodobnie została spowodowana  w wyniku wycieku z chińskiego laboratorium.

Władze Pekinu od początku pandemii zaprzeczają tym osądom. W wywiadzie dla AP, MSZ Mao Ning Mao powiedział, że „upolitycznienie kwestii śledzenia wirusów nie oczerni Chin, ale tylko zaszkodzi wiarygodności USA”.

Ustawa o pochodzeniu Covid-19 z 2023 roku daje dyrektorowi wywiadu narodowego 90 dni na odtajnienie informacji.

Jak finansowo przygotować się do recesji?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię