Bill Gates stworzył… toaletę przyszłości „zmieniającą świat na lepszy”

W każdym mieszkaniu znajduje się toaleta, która jest w ciągłym użytku. Jednak czy ludzie zastanawiają się co staje się po spłukaniu wody z zawartością toalety? Gdzie trafiają zanieczyszczenia? Co dzieje się ze zużytą, zabrudzoną wodą?

Samsung i Bill Gates wspólnie opracowali toaletę, która ma zmienić świat na lepsze i zapobiegać zanieczyszczeniom wody związanymi z codziennym korzystaniem z toalety.

Z racji działającej od 2011r inicjatywy Reinvent the Toilet Challenge ruszyły prace nad prototypową toaletą pozwalającą bezpiecznie i efektywnie pozbywać się zanieczyszczeń. WHO i UNICEF szacują, że aż 3,6 mld osób nie ma zapewnionych odpowiednich warunków sanitarnych, co skutkuje śmiercią blisko pół miliona dzieci do piątego roku życia, które umierają na wskutek chorób, w tym biegunek. Liczba ta jest przerażająca, ponieważ chodzi o ilość zgonów rocznie.

 

By temu zapobiec, Samsung prezentuje toaletę, która usuwa szkodliwe patogeny z fekaliów, co pozwala na odnowienie zasobów energii i wody. W jaki sposób? Odchody mają być odwadniane, suszone i spalane w popiół, a mocz poddany procesom oczyszczenia, co ma skutecznie zmniejszyć ryzyko chorób oraz przywrócić wydaloną wodę do obiegu.

Inicjatywa Billa Gatesa stworzona została z myślą o najbiedniejszych. Samsung będzie oferować bezpłatne licencje na swój produkt, by pojawił się w jak największej ilości mieszkań z biednych rejonów. Fundacja Billa i Melindy Gatesów poszukuje lokalnych partnerów, którzy zajmą się promocją i rozpowszechnianiem innowacyjnej toalety. Rozwiązanie to pomoże najbardziej w tych miejscach na ziemi, gdzie dostępność wody jest niewystarczająca dla mieszkańców.

 

By nie pozostać gołosłownym, już kilka lat temu Bill Gates pił wodę, która wcześniej była ekskrementami i zamieścił wideo w sieci dokumentując to. Była to promocja maszyny, która zamienia odchody w wodę pitną i energię elektryczną. Na podstawie tego eksperymentu możemy doczekać się innowacyjnej toalety, która zmieni ekosystem na lepszy. Warto wspomnieć, że to jedno z ponad dwudziestu pięciu przełomowych technologii, nad którymi ciągle pracuje Bill Gates.

TB

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię