Brazylia: tysiące osób żegnały Pelego

Tysiące osób żegnały najwybitniejszego piłkarza świata. W Brazylii pochowano zmarłego pod koniec grudnia Pelego, ikonę futbolu.

Tysiące osób przyjechały na stadion w miejscowości Santos, gdzie trumna z ciałem Pelego była wystawiona na widok publiczny. „Ciągle chyba sobie tego nie uświadomiłem, co się stało. Nasz król był przez wiele dni w szpitalu, a i tak nie przygotowałem się do tego pożegnania. Bo żegnamy geniusza, legendę Brazylii“ – mówił reprezentant kraju Marcelo.

Okryta brazylijską flagą trumna z ciałem piłkarza została potem przewieziona wozem strażackim w żałobnym kondukcie przez miasto na prywatną ceremonię pogrzebową. Na trasie przejazdu stali Brazylijczycy, którzy klaskali, dziękując Pelemu za jego dokonania.

Procesja przejechała m.in. przed domem w którym wciąż mieszka 100-letnia matka Pelego. W uroczystościach wziął też udział nowy prezydent Brazylii Lula Inacio da Silva. Władze miasta szacują, że w sumie w uroczystościach uczestniczyło 230 tysięcy osób.

Brazylijczyk Pele trzykrotnie zdobywał mistrzostwo świata. Przez ponad rok leczył się na raka. Zmarł 29 grudnia w wieku 82 lat. Po jego śmierci w Brazylii ogłoszono trzydniową żałobę narodową.

IAR

20 największych odkryć 2022 roku (VIDEO)

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię