Broń jądrowa w Polsce? Sa takie plany

W związku z rosnącym zagrożeniem nuklearnym na wschodzie coraz częściej w debacie publicznej podejmuje się tematykę rozwoju sił zbrojnych. W ostatnich dniach, na popularności przybiera temat umieszczenia zachodnich głowic jądrowych w Polsce.

 

Temat ten jest o tyle istotny, że coraz częściej z ust rosyjskich propagandzistów słyszymy o możliwości użycia głowic jądrowych podczas wojny na Ukrainie. Dlaczego rząd Polski zasiądzie więc do rozmów z NATO, w czasie których padnie temat rozmieszczenia głowic na naszym terenie?

Przez intensywną pomoc Polaków wobec zaatakowanej w lutym Ukrainy, staliśmy się jednym z głównych przeciwników Kremla. Z inicjatywą, która ma wzmocnić bezpieczeństwo kraju, wyszedł prezydent Andrzej Duda. Za pośrednictwem Gazety Polskiej, poinformował o rozpoczęciu rozmów w kwestii przystąpienia Polski do programu Nuclear Sharing.

Gdyby takowe miało miejsce, to w kraju zainstalowana byłaby taktyczna broń jądrową działająca jako straszak na coraz śmielsze plany Moskwy. Temat budzi jednak bardzo duże kontrowersje w debacie publicznej. Pod znakiem zapytania stoją kwestie bezpieczeństwa i możliwości przechowywania ładunków jądrowych w naszym kraju. Czy nie mając nawet własnej elektrowni jądrowej, mamy odpowiedni personel gwarantujący obywatelom Polski bezpieczeństwo przed możliwymi zagrożeniami? Sceptycy wskazują również, że paranoicznie zachowujący się Putin może takie rozmieszczenie uznać za kolejny cios wymierzony w Rosję. W konsekwencji może dojść do jeszcze większych i śmielszych prowokacji, których celem będzie zaprzestanie przez zachód polityki prewencji.

 

Umieszczenie głowic na terenie naszego kraju prawdopodobnie zmniejszy prawdopodobieństwo ataku konwencjonalnego przez Rosję. Każda próba naruszenia suwerenności terytorialnej może skończyć się uruchomieniem głowic w ramach doktryny deterrence. Ostatecznie więc, przemieszczenie na teren Polski głowic jądrowych pozwoli na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa obywateli i doda nam silną kartę przetargową w długoterminowej rywalizacji z Rosjanami.

TB

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię