Córki Putina na czarnej liście

Ponad dwieście osób, wśród nich dwie dorosłe córki Putina, z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami w Europie. Weszły w życie sankcje nałożone przez 27 krajów członkowskich w reakcji na rosyjską agresję na Ukrainę i masakrę ludności cywilnej. Decyzja została opublikowana w unijnym Dzienniku Urzędowym.

Po raz pierwszy Unia Europejska zdecydowała się uderzyć w rodziny ludzi Kremla. Oprócz dwóch córek Władimira Putina sankcjami zostali objęci też synowie oligarchów, żony, siostry i teściowe. Ponadto są kolejni bliscy współpracownicy rosyjskiego prezydenta i bogaci Rosjanie.

Na czarną listę został wpisany na przykład prezes największego banku w Rosji – Sberbanku – German Gref, czy Oleg Deripaska, nazywany dawniej królem aluminium, a także Borys Rotenberg, Aleskander Szulgin, oraz Mosze Kantor, potentat azotowy, prezes Europejskiego Kongresu Żydowskiego. Sankcjami został objęty również między innymi Aleksiej Fiłatow, odpowiedzialny za kontakty z samozwańczymi republikami separatystycznymi na Ukrainie – ługańską i doniecką. Ponadto zostały zamrożone aktywa 18 podmiotów, w tym czterech banków i firm z sektora obronnego, między innymi tych należących do kompleksu wojskowo-przemysłowego.

 

Na czarnej liście znalazł się też między innymi producent broni – Kałasznikow, oraz firma transportowa i dostawcy okrętów dla rosyjskiej marynarki wojennej.

(iar)

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię