Czy COVID-19 to choroba naczyń krwionośnych?

Z miesiąca na miesiąc naukowcy coraz lepiej poznają wirusa odpowiedzialnego za panującą pandemię, miliony zachorowań i setki tysięcy zgonów.

Coraz więcej badań wskazuje na to, że COVID-19 to nie tylko choroba układu oddechowego. COVID-19 działa również jak choroba naczyniowa, wypaczając kluczowy element naszej infrastruktury naczyniowej – pojedynczą warstwę komórek wyściełającą wnętrze każdego naczynia krwionośnego, znaną jako komórki śródbłonka lub po prostu śródbłonek.

Dr William Li, biolog naczyniowy, porównuje tę wyściółkę do świeżo wyremontowanego lodowiska przed meczem hokeja, po którym gracze i krążki ślizgają się gładko. „Kiedy wirus uszkadza wnętrze naczynia krwionośnego i niszczy wyściółkę, jest to jak lód po meczu hokeja” – mówi Li, badacz i założyciel Angiogenesis Foundation. „Wirus doprowadza do sytuacji, w której przepływ krwi jest praktycznie niemożliwy”.

W badaniu doktor Li i międzynarodowy zespół naukowców porównali tkanki płuc osób zmarłych z powodu COVID-19 z tymi, którzy zmarli na grypę. Naukowcy odkryli wyraźne różnice: tkanki płucne pacjentów z COVID-19 miały dziewięć razy więcej drobnych skrzepów krwi (mikrozakrzepów) w porównaniu z pacjentami z grypą, a płuca zakażone koronawirusem również wykazywały „poważne uszkodzenie śródbłonka”.

Doktor Li powiedział, że „zaskoczeniem było to, że wirus układu oddechowego kieruje się w stronę komórek wyściełających naczynia krwionośne, wypełniając je i niszcząc komórki od wewnątrz. Odkryliśmy, że wirus blokuje naczynia krwionośne i z powodu uszkodzenia wyściółki tworzą się skrzepy krwi”.

Wiadomo, że koronawirus przedostaje się do komórek za pośrednictwem specyficznego receptora zwanego ACE2, który występuje w całym organizmie. Ale naukowcy wciąż próbują zrozumieć, w jaki sposób wirus uruchamia kaskadę zdarzeń, które powodują tak duże zniszczenia naczyń krwionośnych. Li mówi, że jedna z teorii głosi, że wirus bezpośrednio atakuje komórki śródbłonka. Eksperymenty laboratoryjne potwierdzają tę teorię.

Komórki śródbłonka pełnią mnóstwo ważnych zadań. Obejmują one zapobieganie krzepnięciu, kontrolowanie ciśnienia krwi, regulację stresu oksydacyjnego i zwalczanie patogenów. Li mówi, że „niszczenie śródbłonka jest odpowiedzialne za wiele powikłań COVID-19, od tych zachodzących w mózgu, po skrzepy krwi w płucach i w nogach, wysypkę, problem z nerkami oraz sercem.”

Główne źródło uszkodzeń układu naczyniowego prawdopodobnie pochodzi również z własnej niekontrolowanej odpowiedzi immunologicznej organizmu na nowego koronawirusa.

„To, co widzimy w przypadku SARS-CoV-2, to naprawdę bezprecedensowy poziom stanu zapalnego we krwi” – mówi Yogen Kanthi, kardiolog i specjalista medycyny naczyniowej z National Institutes of Health. „Ten wirus wykorzystuje swoją zdolność do wywoływania stanu zapalnego, tworząc skrzepy krwi, pozbawiając tkanki tlenu i powodując jeszcze więcej stanów zapalnych”.

Roger Seheult, lekarz intensywnej opieki medycznej i pulmonolog z południowej Kalifornii, również zauważył, że jego pacjenci z chorobami płuc, takimi jak przewlekła obturacyjna choroba płuc i astma, nie byli tymi, którzy w większości przebywali na oddziale intensywnej terapii. „Zamiast tego zaobserwowaliśmy, że większość pacjentów z wirusem na OIT to ludzie otyli, z dużym BMI, osoby z cukrzycą typu 2 i wysokim ciśnieniem krwi”.

 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię