Czy Nowa Zelandia zmieni ustrój po śmierci królowej Elżbiety II? Jest oficjalne stanowisko premier

Nowa Zelandia nie planuje na razie oderwać się od Wielkiej Brytanii po śmierci królowej Elżbiety II. Premier tego kraju Jacinda Ardern nie wykluczyła jednak, że w przyszłości Nowa Zelandia stanie się osobny krajem.

Nowa Zelandia jest jedną z byłych brytyjskich kolonii. Choć od 75 lat jest niepodległym krajem, to podobnie jak w Australii czy Kanadzie, głową państwa jest brytyjski monarcha. Odpowiednikiem polskiego prezydenta w Nowej Zelandii jest Gubernator Generalna, która reprezentuje Karola III.

Po śmierci Elżbiety II w wielu krajach brytyjskiej Wspólnoty Narodów pojawiły się pytania o ewentualne odłączenie się od Londynu. Pytania przez dziennikarzy nowozelandzka premier Jacinda Ardern powiedziała, że na razie nie ma takich planów. “Uważam, że za jakiś czas Nowa Zelandia będzie zmierzać w tym kierunku i być może stanie się to za mojego życia, ale na razie nie mamy tego w planach na najbliższy czas” – dodała.

W ubiegłym roku wyspiarski Barbados w Ameryce Środkowej wypowiedział przysięgę wierności ówczesnej królowej Elżbiecie i zerwał związki z Wielką Brytanią.
Dwie dekady temu ze Wspólnoty wystąpiło Zimbabwe, a jeszcze w XX wieku między innymi Zanzibar oraz Irlandia.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię