Departament Sprawiedliwości wniósł pozew antymonopolowy przeciwko Google

Jest to piąty pozew przeciwko Google od 2020 roku. Najnowszy pozew oskarża Google należący do firmy Alphabet Inc. o „nadużywanie monopolu na technologię napędzającą reklamy online”.

„Google użył środków antykonkurencyjnych, wykluczających i niezgodnych z prawem, aby wyeliminować lub poważnie zmniejszyć zagrożenie dla swojej dominacji nad cyfrowymi technologiami reklamowymi”, powiedział prokurator generalny Merrick B. Garland.

Do pozwu dołączyło osiem stanów – Kalifornia, Kolorado, Connecticut, New Jersey, Nowy Jork, Rhode Island, Tennessee i Wirginia. Według New York Times, władze każdego z wymienionych stanów zaapelowały również o rozbicie Google.

 

Jak podaje rząd, swoimi praktykami Google „skorumpował legalną konkurencję w branży technologii reklamowych, angażując się w systematyczną kampanię mającą na celu przejęcie kontroli nad szeroką gamą zaawansowanych technologicznie narzędzi używanych przez wydawców, reklamodawców i brokerów w celu ułatwienia reklamy cyfrowej”.

Jonathan Kanter, szef wydziału antymonopolowego powiedział, że monopol ten miał zapewnić Google przewagę reklamową. „Google przez lata nadużywał monopolu w cyfrowych technologiach reklamowych, aby zapewnić sobie przewagę.”

Departament Stanu twierdzi, że Google powinno zostać zmuszone do sprzedaży swojego pakietu menedżerów reklam – ad manager suite, który wygenerował około 12 procent przychodów Google w 2021 roku.

  • Zobacz też: 20 największych odkryć 2022 roku

Jak napisano w pozwie „przez 15 lat domniemane antykonkurencyjne zachowanie Google prowadziło do niższych przychodów z reklam dla stron internetowych i wydawców, a także wyższych kosztów reklamy dla marketerów”.  W wyniku swojego nielegalnego monopolu, Google zarabia średnio ponad 30% dolarów z reklam, które przepływają przez ich produkty technologii reklamy cyfrowej, a w przypadku niektórych transakcji znacznie więcej.
Wśród poszkodowanych oprócz firm i osób prywatnych jest również rząd amerykański, który to dwa lata temu wydał 100 milionów dolarów na reklamy online.

Peter Schottenfels, rzecznik Google, powiedział, że pozew „próbuje wyłonić zwycięzców i przegranych w wysoce konkurencyjnym sektorze technologii reklamowych”.

Garland dodał, że „bez względu na branżę i firmę, Departament Sprawiedliwości będzie energicznie egzekwować przepisy antymonopolowe, aby chronić konsumentów, chronić konkurencję i zapewniać sprawiedliwość gospodarczą i szanse dla wszystkich”.

 

Pozew Departament Stanu przeciwko Google można znaleźć na stronie https://www.justice.gov/opa/pr/justice-department-sues-google-monopolizing-digital-advertising-technologies

Musk winien niepotrzebnej śmierci 1500 zwierząt!

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię