Domowe testy na COVID-19 – wszystko co musisz wiedzieć na ich temat

Biały Dom i CDC zachęcają do korzystania z antygenowch testów domowych. Jak podają jest to „ważne narzędzie do powstrzymania wzrostu liczby przypadków koronawirusa i hospitalizacji”.

Oto, co musisz wiedzieć o testach domowych:

1. Co to jest szybki test antygenowy?

Większość testów domowych to szybkie testy antygenowe. Testy te szukają określonych fragmentów białka wirusa w celu wykrycia infekcji i mogą dostarczyć wyniki w ciągu 10 do 15 minut. Testy są rodzajem testu diagnostycznego, który zazwyczaj wykorzystuje próbki pobrane wymazem z nosa.

2. Czy szybkie testy antygenowe posiadają zezwolenie FDA?

FDA wydała zezwolenie na użycie tych testów w sytuacjach awaryjnych. Na rynku jest prawie tuzin dostępnych bez recepty zestawów do szybkiego badania antygenów, takich jak testy Abbott BinaxNow i Quidel QuickVue.

 

3. Co to jest test PCR?

Większość testów laboratoryjnych to testy reakcji łańcuchowej polimerazy lub PCR. Ten rodzaj testu molekularnego wyszukuje również składniki wirusa, w tym przypadku RNA. Jednak w przeciwieństwie do szybkich testów antygenowych, większość testów PCR wymaga ustawienia laboratoryjnego i uzyskanie wyniku może zająć nawet kilka dni.
PCR testy są jednak powszechnie uważane za bardziej wiarygodne niż testy antygenowe.

4. Czy testy PCR można wykonać w domu?

Chociaż testów molekularnych zwykle nie można wykonać w domu, istnieją co najmniej dwa autoryzowane szybkie domowe testy molekularne, które nie wymagają recepty. Test na koronawirusa Cue i zestaw testowy Lucira są dostępne do bezpośredniego zakupu przez konsumentów. Testy te można również kupić jako zestawy do pobierania próbek w domu, które zostaną wysłane do laboratorium w celu analizy.

 

5. Który rodzaj testu wybrać?

Niezależnie od tego, z jakiego testu domowego chcesz skorzystać, upewnij się, że uzyskał on autoryzację, sprawdzając opakowanie, opis produktu lub odwołując się do internetowej bazy danych FDA.

6. Czy test domowy wykrywa omikron?

Badania są w toku. FDA współpracuje z National Institutes of Health w celu oceny testów antygenowych, aktualizację badań udostępni na tej stronie internetowej. Wstępne dane pokazują, że „testy antygenowe wykrywają wariant omikronowy, ale mogą mieć zmniejszoną czułość”.

7. Czy do testu w domu powinienem dodać wymaz z gardła?

Wśród ekspertów toczy się debata na temat dodania wymazu z gardła do standardowego wymazu z nosa wymaganego przez większość domowych zestawów testowych. Niektórzy eksperci twierdzą, że wymaz z gardła oprócz nosa może zwiększyć szanse, że test domowy może wykryć omikron. Jednak eksperci z FDA, odradzają eksperymentowania z zestawami testowymi, które zostały opracowane i przetestowane tylko przy użyciu wymazów z nosa. Dodanie wymazu z gardła może negatywnie wpłynąć na wyniki testu, w tym potencjalnie zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania wyników fałszywie dodatnich.

8. Jak możesz otrzymać bezpłatny test domowy?

Pół miliarda testów domowych będzie dostępnych dla każdego gospodarstwa domowego już od środy, 19 stycznia, na stronie rządowej covidtests.gov.

Administracja również planuje uruchomić bezpłatną infolinię dla osób, które nie posiadają Internetu.

9. Czy powinienem wykonać więcej niż jeden test?

Eksperci twierdzą, że wielokrotne testowanie zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia infekcji. Jedno z badań wykazało, że szybkie testy antygenowe zidentyfikowały co najmniej 98 procent przypadków koronawirusa, gdy były one stosowane co trzy dni w okresie 14 dni.

10. Jak dokładne są testy domowe?

Dokładność zależy częściowo od czułości i swoistości testu. Czułość testu określa, jak dobrze może identyfikować infekcje koronawirusem. Specyficzność testu odnosi się do prawdopodobieństwa uzyskania wyniku fałszywie dodatniego. Ogólnie testy antygenowe są mniej czułe niż testy molekularne. Przegląd naukowy opublikowany przez Bibliotekę Cochrane w marcu 2021 roku wykazał, że u osób z potwierdzonym Covid-19 testy antygenowe prawidłowo zidentyfikowały infekcje u średnio 72 procent osób z objawami, w porównaniu z 58 procentami osób zakażonych bez objawów.

11. Co powinienem zrobić po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu?

Jeśli twój szybki test antygenowy okaże się pozytywny, powinieneś skontaktować się z lekarzem, aby zgłosić wynik i rozważyć zaplanowanie testu laboratoryjnego.

12. Co z testami dla dzieci?

Niektóre szybkie testy antygenowe są dopuszczone do użytku domowego u dzieci w wieku 2 lat, ale eksperci twierdzą, że dane na temat ich wyników u dzieci są ograniczone. Zezwolenie FDA określa, że ​​jeśli zestawy są używane dla dzieci, osoba dorosła musi uzyskać próbkę i wykonać test. Jedną z korzyści stosowania testów domowych u dzieci jest to, że mogą lepiej tolerować wymaz z nosa. W testach domowych wacik zazwyczaj nie musi być wprowadzany tak głęboko, jak w testach laboratoryjnych.

13. Co jeśli jestem na Medicare?

Medicare obejmuje bezpłatne testy na Covid-19 wykonane w laboratorium na zlecenie lekarza.

Osoby zapisane do planów Medicare Advantage powinny skontaktować się z ubezpieczycielem, aby sprawdzić, czy koszty testów domowych zostaną pokryte.

14. A jeśli korzystam z Medicaid?

Medicaid i Dziecięcy Program Ubezpieczenia Zdrowotnego, znany jako CHIP, pokrywają testy domowe bez podziału kosztów. Jednak osoby rejestrujące się powinny skontaktować się ze swoimi agencjami stanowymi, aby uzyskać szczegółowe informacje dotyczące ubezpieczenia.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię