Dziś mija 76. rocznica wyzwolenia obozu Auschwitz- Birkenau

Dziś mija 76 lat od wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz – Birkenau. Główne uroczystości rocznicowe po raz pierwszy w historii Miejsca Pamięci odbędą się tylko online. Niemcy założyli obóz w 1940 roku.

Do momentu wejścia do Auschwitz Armii Czerwonej, niemieccy naziści zamordowali w Auschwitz ponad milion osób. Głównie Żydów, ale także Polaków, Romów i radzieckich jeńców wojennych.

W trakcie transmisji uroczystości zaprezentowane zostaną relacje dwóch byłych więźniarek Zdzisławy Włodarczyk i Anity Lasker-Wallfisch. Głos zabiorą prezydent Andrzej Duda, ambasadorzy Izraela oraz Rosji. Potem duchowni czterech wyznań odmówią modlitwę ekumeniczną. Kwiaty i znicze przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Holokaustu przy ruinach dawnych krematoriów złoży dyrektor Muzeum Auschwitz Birkenau Piotr Cywiński. Po uroczystości zaplanowana jest dyskusja online zatytułowana: „Wpływ wojny i Holokaustu na kształtowanie się tożsamości dziecka”.

Głównym motywem 76. rocznicy wyzwolenia będzie los dzieci w Auschwitz. „W
Auschwitz zamordowano ponad 200 tysięcy dzieci. Zupełnie niewinnych, dobrych, ciekawych życia, kochających swoich najbliższych, ufnych dzieci. Nigdy świat dorosłych – przecież tak często niesprawiedliwy i okrutny – nie objawił tak bardzo swojej bezduszności, swojego zła. Tego się nie da usprawiedliwić żadną ideologią, żadnymi rozliczeniami, żadną polityką. W tym roku rocznicę wyzwolenia chcemy poświęcić wszystkim najmłodszym ofiarom obozu” – powiedział dyrektor Muzeum Auschwitz Birkenau Piotr Cywiński.

 

Szacuje się, że do Auschwitz deportowanych zostało co najmniej 232 tysiące dzieci, z których około 216 tysięcy stanowili Żydzi, 11 tysięcy Romowie, około 3 tysiące Polacy. Ogółem w obozie zarejestrowano około 23 tysięcy dzieci i młodocianych, z których w styczniu 1945 roku na terenie Auschwitz oswobodzono nieco ponad 700.

27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię