Dziś rząd podejmie uchwałę w sprawie realizacji elektrowni atomowej w partnerstwie z Amerykanami

Wicepremier oraz minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział w Programie 1. Polskiego Radia, że dziś Rada Ministrów podejmie decyzję w sprawie realizacji elektrowni atomowej w partnerstwie z Amerykanami.

 

Gość radiowej Jedynki podkreślał, że Polska będzie miała dwie nowoczesne elektrownie jądrowe.

„Dzisiaj Rada Ministrów zgodnie z zapowiedzią pana premiera Morawieckiego podejmie decyzję o wyborze strategicznego partnera w budowie elektrowni w programie rządowym. I tak jak pan premier zapowiedział, będzie to amerykański Westinghouse. Obok tej elektrowni powstanie druga nowoczesna elektrownia w Polsce. W perspektywie dziesięciu lat będziemy mieli, więc dwie elektrownie jądrowe w Polsce zamiast jednej, jak jeszcze do niedawna się wydawało” – mówi Jacek Sasin.

„To jest więc bardzo dobra informacja, bo do polskich rodzin już w tej perspektywie czasu popłynie tani, bezpieczny i pewny prąd” – dodaje.
W Polsce mają powstać co najmniej dwie elektrownie atomowe. Jedna z nich, zlokalizowana w Pątnowie, ma powstać przy współpracy firmy południowokoreańskiej.

Przedstawiciele rządu mówią nieoficjalnie, że jest możliwe, iż pierwsze reaktory zarówno w „amerykańskiej“ jak i „koreańskiej“ elektrowni będą gotowe w 2033 roku.

IAR

Affordable Connectivity Program – oto kto się kwalifikuje na tani, szybki Internet

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię