Erupcja wulkanu na Hawajach. Lawa zagraża głównej autostradzie (VIDEO)

Fot. Twitter

Uśpiony przez 38 lat hawajski wulkan przypomniał o swoim istnieniu w dramatycznym stylu. Wulkan Mauna Loa na Big Island, bo o nim mowa, wybucha i wyrzuca ze swojego wnętrza potężne ilości lawy.

Zarówno lokalni urzędnicy jak i mieszkańcy wyspy obserwują z niepokojem jak lawa zbliża się do głównej drogi i może odciąć już niebawem dostęp do głównej autostrady na wyspie.

Jak podało US Geological Survey, w środę rano lawa z Mauna Loa znajdowała się już w odległości 3,6 mil od Saddle Road, znanej również jako autostrada Daniela K. Inouye, łączącej wschodnią i zachodnią stronę wyspy.

 

Urzędnicy powiatu współpracują ze stanowym Departamentem Transportu na wypadek konieczności zamknięcia autostrady Daniel K. Inouye. W środę po południu lawa przemieściła się na stosunkowo płaski obszar, więc zwalnia swoją prędkość.

Jak informują stanowi urzędnicy ds. zdrowia, „miejsce erupcji znajduje się wysoko w górach i jest zlokalizowane w stosunkowo odizolowanym miejscu”, ostrzegają jednak przed potencjalnymi problemami z jakością powietrza, w tym smogiem wulkanicznym. „Mieszkańcy i turyści przebywający na wyspie mogą spodziewać się popiołu w powietrzu i wzrostu poziomu dwutlenku siarki w różnych częściach stanu”.

Departament zdrowia poinformował, że dzieci, osoby starsze i osoby z chorobami układu oddechowego powinny ograniczyć aktywność na świeżym powietrzu.

Dlaczego warto odwiedzić Hawaje?

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię