Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

W Warszawie zainaugurowano dziesiątą edycję Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi”.

Ze statystyk medycznych wynika, że jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów. Połowa pacjentów zgłasza się w czwartym stadium. Wtedy jest możliwa jedynie opieka paliatywna.

 

Prezydent kampanii profesor Wojciech Golusiński powiedział, że jej celem jest szerzenie wiedzy i namawianie na badania profilaktyczne. Z badań wykonanych w 2009 roku, jedynie 23 procent ankietowanych potrafiło powiedzieć, co się kryje za terminem „nowotwór głowy i szyi”. Nowotwór głowy i szyi to znajdujący się powyżej obojczyka, z wyłączeniem mózgu i gałki ocznej. Przyczyny to przede wszystkim picie alkoholu, palenie wyrobów tytoniowych, a także wirusy z grupy HPV.

Profesor Ewa Sierko z Białostockiego Centrum Onkologii powiedziała, że z czasem liczba zachorowań będzie coraz większa. Dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że co roku rejestruje się około 600 tysięcy nowych chorych. Więcej niż połowa pacjentów umiera z tym rozpoznaniem. Według prognoz liczba zachorowań wzrośnie o 200 tysięcy przypadków w ciągu dekady. Będzie również rosła liczba zgonów – o ponad 120 tysięcy w porównaniu z rokiem 2020.

 

Pierwszymi objawami nowotworów są między innymi; guzy na szyi, trudności z połykaniem, chrypka, czy ból gardła. Jeśli takie objawy utrzymują się przez co najmniej trzy tygodnie, należy się zgłosić do lekarza.
Kampania jest finansowana ze środków Ministerstwa Zdrowia.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię