Facebook planuje w tym roku zwolnić około 10 tysięcy pracowników

Firma Meta, która jest właścicielem Facebooka zapowiedziała, że w tym roku zwolni około 10 tysięcy swoich pracowników. Potentat w branży informatycznej już po raz drugi ogłosił plany masowych zwolnień. Jest to efekt spowolnienia gospodarczego oraz spadających cen akcji jednego z największych portali społecznościowych.

W wiadomości wysłanej pracownikom szef facebooka Mark Zuckerberg napisał, że większość zapowiadanych zwolnień będzie miała miejsce w kwietniu i maju, ale w niektórych przypadkach będą one trwały do końca tego roku. „Przez wiele lat mieliśmy do czynienia z gwałtownym rozwojem i nasze zasoby moglismy inwestować w rozwój. Jednak w zeszłym roku zapanowała tendencja spadkowa, co wymusiło na nas podjęcie stosowanych kroków. uważam, że powinniśmy przygotować się na nową rzeczywistość ekonomiczną, która może potrwać wiele lat” – napisał Mark Zuckerberg.

Poprzednia akcja masowych zwolnień miała miejsce jesienią zeszłego roku, kiedy zwolniono ponad 11 tysięcy pracowników, co stanowiło 13 procent zatrudnionych wówczas w firmie Meta.

W styczniu na podobny krok zdecydowała się macierzysta spółka Google’a – Alphabet. Ogłosiła redukcję zatrudnienia około 12 tysięcy pracowników na całym świecie.
Spółka dołączyła do grona amerykańskich gigantów technologicznych, które wprowadziły w ostatnim czasie restrukturyzację na dużą skalę. Również Microsoft poinformował o redukcji grona pracowników o 10 tysięcy.

 

W listopadzie zeszłego roku dyrektor generalny Amazona Andy Jassy zapowiedział, że redukcja zatrudnienia w jego firmie obejmie około 10 tysięcy pracowników. W tym samym okresie zwolnionych zostało również kilka tysięcy pracowników Twittera. Kiedy Elon Musk przejął popularny serwis społecznościowy, zapowiedział cięcia kosztów oraz zwiększenie efektywności pracy.

Według firmy doradztwa personalnego Challenger, Gray & Christmas, to właśnie sektor technologiczny zlikwidował najwięcej miejsc pracy w 2022 roku – 97 171 w ciągu jednego roku, co stanowi wzrost o blisko 650 procent w stosunku do roku poprzedniego.

Aplikacja mobilna TPG+ Loyalty

Posłuchaj podcastów: 

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię