Filipiny: powodzie i lawiny błotne na Mindanao

Do 67 wzrosła liczba potwierdzonych ofiar powodzi i lawin błotnych na filipińskiej wyspie Mindanao – informują miejscowe władze. Kataklizm wywołały ulewne deszcze przyniesione przez sztorm tropikalny Nalgae.

Najwięcej osób – 50 – straciło życie we wsi Kusiong, która została w całości zniszczona przez błoto. Zaginionych pozostaje 11 osób, 31 odniosło rany. Zalane zostało również 300-tysięczne miasto Carabato i jego okolice. Woda niosła ze sobą skały i drzewa, a wiatr osiągał prędkość nawet 85 kilometrów na godzinę. Na wyspie trwają akcje ratunkowe, w których udział biorą armia i obrona cywilna. Wielu mieszkańców zostało zaskoczonych przez nagłą powódź i nie mogło się ewakuować. Do tej pory udało się uciec około 7 tysiącom z nich.

Zwykle Mindanao pozostaje względnie spokojne w okresie występowania tajfunów. Sztorm tropikalny Nalgae kieruje się na północ w stronę głównej filipińskiej wyspy Luzon, ale według prognoz jego siła słabnie.
Tajfuny i sztormy często nawiedzają Archipelag Filipiński. Energię czerpią z gorącego oceanu. Przybierają na sile gdy temperatura jego powierzchni przekracza 25 stopni Celsjusza.

(iar)

Kim jest Rishi Sunak – nowy premier Wielkiej Brytanii

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię