Finlandia testuje cyfrowe paszporty

Cyfryzacja sięga coraz dalej. Od kilku lat obserwujemy, jak tradycyjne dokumenty przenoszone są do naszych telefonów komórkowych.

W telefonie możemy mieć dostęp m.in. do dowodu osobistego, prawa jazdy, konta pacjenta, certyfikatu szczepień oraz wielu innych. Czy do cyfrowych dokumentów dołączą niebawem paszporty? Finowie chcą zweryfikować, czy takie rozwiązanie ma szansę sprawdzić się w praktyce.

 

Finlandia jako pierwszy kraj w Unii Europejskiej chce testować aplikację umożliwiającą zdalną odprawę pasażerów na lotniskach. Rozwiązanie to ma przyczynić się do skrócenia czasu odprawy i zwiększenia płynności oraz skrócenie czasu podróży, co ma szczególnie znaczenie dla osób, które boją się latać.

Mikko Väisänen z fińskiej straży granicznej w rozmowie z gazetą „Helsingin Sanomat” informuje, iż wniosek o dofinansowanie planowanych działań testowych został złożony do Komisji Europejskiej. Jeżeli Finlandia uzyska zielone światło, testowanie nowej aplikacji cyfrowej ma szansę ruszyć w drugim kwartale 2023 roku. Wstępnie planuje się testowanie cyfrowych paszportów w ramach lotów do Chorwacji.

Rozwiązanie to oczywiście może zyskać tyle zwolenników, ilu przeciwników. Elektronika lubi płatać figle i bywa awaryjna. Telefon może się rozładować bądź uszkodzić. Również dla osób starszych, korzystanie z tego typu rozwiązania może być nie lada wyzwaniem. Podróżujący seniorzy już teraz mają problem z odnalezieniem się w cyfrowym świecie aplikacji choć i w tej grupie z pewnością mogą znaleźć się osoby, którym takie rozwiązanie przypadnie do gustu. Zastąpienie dokumentów tradycyjnych ma jednak pozytywny aspekt środowiskowy.

ZSS

Technologiczne zagrożenia w XXI wieku

Posłuchaj podcastów:

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię