Floryda wprowadza nową ustawę uderzającą w nielegalnych emigrantów.

Fot. Twitter @GovRonDeSantis

Projekt ustawy imigracyjnej zainicjowany dwa miesiące temu przez gubernatora Rona DeSantis został zatwierdzony przez republikańskich ustawodawców Florydy.

Projekt ustawy – SB 1718, obejmuje zaostrzenie wymagań wobec firm w zakresie sprawdzania statusu imigracyjnego pracowników, rozprawienie się z osobami, które sprowadzają na Florydę migrantów nielegalnie wjeżdżających do USA oraz gromadzenie danych na temat statusu emigracyjnego pacjentów przebywających w szpitalach.

DeSantis, który zaproponował ustawę powiedział, że „musimy dalej wzmacniać nasze przepisy przeciwko nielegalnej imigracji poprzez usprawnienie weryfikacji zatrudnienia, zwiększenie kar za przemyt ludzi i dalsze zniechęcanie do nielegalnej migracji do stanu Floryda”.

W zeszły tygodniu Senat Florydy zagłosował za przyjęciem ustawy 27-10. W tym tygodniu, Izba Stanu przegłosowała ustawę zgodnie z liniami partyjnymi – 83 głosy za i 36 przeciw, za wyjątkiem jednej republikanki Vicki Lopez, która głosowała przeciw ustawie.

Po wejściu w życie nowa ustawa będzie wymagać:

  • od organów ścigania pobierania próbek DNA od osób przetrzymywanych w federalnych ośrodkach imigracyjnych. Próbki będą przesyłane do Florida Department of Law Enforcement,
  • aby wszystkie firmy zatrudniające 25 lub więcej pracowników korzystały z federalnego systemu E-Verify w celu sprawdzania statusu imigracyjnego pracowników,
  • od szpitali akceptujących Medicaid, aby pytały pacjentów, czy są obywatelami Stanów Zjednoczonych czy przebywają w kraju nielegalnie.

W ramach SB 1718 zostaną zaostrzone karty za transport na Florydę imigrantów bez stałego statusu prawnego. Karani będą również właściciele biznesów. Kary dla pracodawców, którzy nie weryfikują statusu swoich pracowników, mogą grozić zawieszeniem licencji na prowadzenie działalności.

Ustawa również przewiduje przekazanie 12 milionów USD na relokację nielegalnych migrantów do innych części kraju.

Randy Fine, reprezentant Izby Stanu z 33. dystryktu, powiedział, że „nie możemy rozwiązać problemów w Waszyngtonie, ale możemy wysłać wiadomość, że na Florydzie mamy dość”.

Demokraci są zszokowani drastyczną ustawą. Demokratyczna Reprezentantka z 64. dystryktu,  Susan Valdes, powiedziała, że „ta ustawa ma podłoże polityczne i jest ustawą antyimigrancką, która skrzywdzi, a nawet zabije nielegalnych imigrantów”.

Oczekuje się, że DeSantis ogłosi swoją kandydaturę na prezydenta w ciągu następnych dwóch tygodni.

5 dróg do otrzymania stałego pobytu w USA

Posłuchaj podcastów: 

1 KOMENTARZ

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię