Gdzie Polacy spędzali wakacje 2022? Oto raport

Turcja, Grecja, Bułgaria i Egipt to najczęściej wybierane kierunki zorganizowanych wyjazdów Polaków w trakcie minionych wakacji. Polska Izba Turystyczna opublikowała raport „Zagraniczne wakacje Polaków 2022” obejmujący wyjazdy rezerwowane za pośrednictwem biur podróży.

„Tylko dwa kraje – Turcja i Grecja – stanowią ponad połowę rezerwacji turystów” – powiedział prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski: „Jeśli chodzi o te dwa kraje, to one zawsze były w czołówce, ale tym razem różnica między wygrywającą Turcją a Grecją nas zaskoczyła. Jest to związane najprawdopodobniej z wprowadzeniem przez Turcję możliwości wjazdu do tego kraju na podstawie dowodu osobistego” – dodał Paweł Niewiadomski.

 

„Średni koszt rezerwacji wzrósł o tysiąc pięćset złotych w stosunku do ubiegłego roku i wyniósł 8 200 złotych” – powiedziała Marzena German z platformy sprzedaży wycieczek Wakacje.pl. „Ale też pamiętajmy o tym, że byliśmy skłonni więcej wydawać. Dlatego, że chcieliśmy sobie nadrobić ten czas stracony w czasie pandemii. Więc jeździliśmy do tych hoteli lepszych, cztero- pięciogwiazdkowych głównie. Widzimy też, że Polacy jeżdżą nie tylko do hoteli dobrej jakości, ale też wybierają pokoje dobrej jakości” – dodała Marzena German.

W tym roku chętniej rezerwowali sobie takie pokoje o podwyższonym standardzie, na przykład z widokiem na morze albo z dostępem do basenu”
Radca biura do spraw kultury i turystyki ambasady Turcji Umuł Aksungur powiedział, że zwycięstwo Turcji w tegorocznym rankingu łączy się z długofalową polityką kraju wobec polskich turystów: „Jeśli weźmiemy pod uwagę konkurencyjne ceny, dobrą pogodę, długi sezon, jakość hoteli, poziom obsługi i udogodnienia, to to wszystko sprawia, że Turcja jest najlepszym krajem do wypoczynku dla Polaków” – powiedział Umuł Aksungur.

 

W tym roku mniejszy niż przed pandemią był poziom wczesnych rezerwacji. Zdecydowanie mniej było też rezerwacji last minute. Polacy najczęściej kupowali wycieczki na 3 miesiące przed wylotem.

IAR

SKOMENTUJ

Dodaj komentarz
Wpisz swoje imię